הטלפון האדום, קו החירום שהוקם על מנת למנוע מלחמה גרעינית, צלצל לאחרונה בקו בין וושינגטון למוסקבה, כאשר נשיא ארה"ב אובמה התקשר כדי להזהיר את נשיא רוסיה פוטין מההשלכות של ההתערבות הרוסית במערכת הבחירות בארה"ב בה ניצח דונלד טראמפ

נשיא ארה"ב ברק אובמה השתמש במערכת "הטלפון האדום", שהוקמה כדי למנוע מלחמה גרעינית בתקופת המלחמה הקרה, כדי להזהיר את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מהשלכות מתקפת הסייבר בארה"ב.

לפי רשת NBC האמריקאית, אובמה הבהיר שכל מתקפה נוספת תילקח ברצינות "כמו עימות חימוש". בכיר בבית הלבן אישר שאובמה השתמש בקו החירום ב-31 באוקטובר. יצוין כי מדובר בצעד חריג.

באתר וויינט מציינים כי קו החירום בין וושינגטון למוסקבה הוקם ב-1963, בעקבות משבר הטילים בקובה והחשש מפריצת מלחמה גרעינית. למעשה הקו מעולם לא היה קו טלפון ודרך ההתקשרות הייתה באמצעות טלפרניטר, בהמשך פקס ומ-2008 מייל מאובטח.

השימוש של אובמה בקו החירום נחשב לצעד חריג. בעבר השתמשו מנהיגי המדינות בקו החירום רק כדי להודיע על אירועים ביטחוניים בינלאומיים כמו הפלישה הרוסית לאפגניסטן ב-1979 והפלישה האמריקנית לעיראק ב-2003. ב-2013 סיכמו המדינות כי גם מתקפות סייבר גדולות מצדיקות שימוש בקו החירום, אך זו הפעם הראשונה שנעשה בקו החירום שימוש בעקבות נושא הסייבר.

אובמה ופוטין כבר התעמתו בשולי כינוס ה-G-20 בסין על ההאשמות האמריקניות שרוסיה אחראית לפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית. אך דבריו של אובמה באמצעות קו החירום היו חריפים יותר. לפי NBC אובמה אמר כי "החוק הבינלאומי, כולל חוק העימותים החמושים, חל על המעשים במרחב הקיברנטי. נחייב את רוסיה לסטנדרטים האלה".

במסיבת עיתונאים בסוף השבוע אמר אובמה כי לאחר הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית הוא הזהיר את פוטין ואמר לו להפסיק. "לאחר מכן לא נרשמו שיבושים", אמר. רוסיה הכחישה את מעורבותה במתקפות. אובמה המשיך ואמר כי הפריצות היו "אובססיה ששלטה בסיקור התקשורתי בזמן הקמפיין. לא מדובר במזימת ריגול נרחבת, הם פרצו לאימיילים של המפלגה הדמוקרטית שהכילו חומרים שגרתיים ולעתים מביכים".

"המטרה שלי לפני הבחירות הייתה לוודא שהבחירות יתקיימו ללא תקלות ושהציבור לא יקבל את ההרגשה שמישהו מחבל בבחירות. השגנו את זה. אבל זה לא אומר שלא נגיב למתקפות. חלק מהתגובות יהיו פומביות וחלק לא ייוודעו לציבור הרחב", הבהיר אובמה.