נתניהו: "ההדלפה בעיתון המצרי, רק קצה הקרחון - יש מידע רגיש ומוצק שכולו אמת" • בן רודס מבקש להרגיע: "אובמה יתנגד לכל מהלך ביקורתי כלפי ישראל באו"ם בימים שנותרו לסיום כהונתו" • והפלסטינים? "לא מתלהבים מנאום קרי"

לאחר נאום שר החוץ האמריקני ג'ון קרי אמש בה תקף את התנהלות ממשלת ישראל אותה הגדיר כ"הקיצונית ביותר" בתולדותיה, מבקש סגן היועץ לביטחון לאומי בן רודס להרגיע ובראיון לרשת CNN הלילה אמר, כי "הנשיא ברק אובמה לא יאפשר לעוד החלטות נגד ישראל לעבור במועצת הביטחון של האו"ם עד לסיום כהונתו".

רודס נשאל אם מדבריו של קרי אמש ניתן ללמוד כי ארה"ב תטיל וטו על כל הצעת החלטה נגד ישראל שתעלה במועצת הביטחון בשבועות הקרובים, והשיב "כן".

הוא הבהיר, כי ארה"ב תתנגד לכל מהלך ביקורתי כלפי ישראל באו"ם בימים שעוד נותרו לסיום כהונתו.

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, הד"ר דורי גולד אמר הבוקר, כי "המתווה שהציג ג'ון קרי בנאומו אתמול אינו מגלה כל התייחסות לביטחון ישראל".

והוסיף, כי "עלינו לדאוג מן האפשרות שבסופו של דבר יהיו גבולות ברי הגנה. מר קרי לא הסביר כיצד על ישראל צריכה להגן על עצמה כאשר יש את הכאוס בסוריה שיכול גם להגיע למדינות אחרות במזרח התיכון. ישראל צריכה להישאר חזקה, זו המדיניות", הבהיר גולד.

ברשות הפלסטינית לעומת זאת כלל אין מתרגשים מנאומו של קרי, ארגון חמאס פרסם הודעה בתגובה לנאום קרי בה נאמר, כי "אין דבר חדש בנאום,יש לנו הזכות להיערך לעימות עם ישראל".

שר החוץ של הרשות ריאד אל מליכי אמר, כי "קרי לא הביא עמו כל בשורה בנאום, וקרא 'לא להכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית'. בכיר נוסף מוסטפה ברגותי אמר, כי "העם הפלסטיני דוחה את הדרישה להכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית".

כזכור, אתמול שעות טרם נאומו של קרי פרסם טראמפ הודעה בה נאמר, "איננו יכולים לאפשר את המשך היחס המזלזל וחסר הכבוד כלפי ישראל".

"ארצות הברית נהגה להיות ידידה קרובה של ישראל, אבל לא עוד" נאמר בהודעה שפרסם טראמפ, "תחילת הסוף הייתה ההסכם הנורא עם אירן ועכשיו זה (או"ם)! הישארי חזקה, ישראל. 20 בינואר מתקרב!".