ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי תקפה את נאומו של ג'ון קרי שהאשים את ההתנחלויות בבעיה המרכזית באזור • "הדרך לנהל מו"מ איננה באמצעות התמקדות רק בנושא אחד, כשברור לכל שהסכסוך סבוך הרבה יותר"

לאחר נאומו הארוך והמסכם של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי נגד מפעל ההתנחלויות והביקורת הרבה שהטיח נגד ישראל, כמו גם אי הטלת הווטו של ארה"ב במועצת הביטחון בהחלטה שעברה נגד מפעל ההתנחלויות, יוצאת בריטניה להגנת ישראל ותוקפת את ארה"ב בגין התנהלותה.

יצוין כי בהצבעה במועצת הביטחון הצביעה בריטניה עצמה בעד ההחלטה נגד ישראל, אך משיצא רה"מ במתקפת הנגד כלפי אותן מדינות שתמכו בהצעה הפלסטינית, היו כמה מהן שמיהרו להתנצל על כך ולהסביר את עצמן, ביניהם בריטניה.

הממשל הבריטי והעומדת בראשה תרזה מיי נחשבים כאוהדי ישראל מושבעים, רק לפני כשבועיים נשאה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נאום פרו ישראלי מובהק בו הבהירה כי "עם אינו יכול להיות כובש בארצו", ומשכך האכזבה בישראל מבריטניה הייתה גדולה שבעתיים.

בהודעה שפרסם הלילה דוברה של מיי, נאמר, "איננו מאמינים שהדרך לנהל משא ומתן היא להתמקד רק בנושא אחד, הבנייה ביישובים, כשברור שהסכסוך בין הישראלים לפלסטינים הוא סבוך הרבה יותר".

הדובר הבהיר, כי השתלחותו של קרי בישראל והאשמת הממשלה הנוכחית כי היא "הימנית ביותר בהיסטוריה", הייתה בלתי ראויה, "אנחנו לא סבורים שראוי לתקוף את הרכבה של ממשלה דמוקרטית של בעלת ברית, הממשלה מאמינה כי המשא ומתן יצליח רק אם הוא יתקיים בין שני הצדדים בתמיכת הקהילה הבינלאומית".

הוא הסביר את הסתירה שבין תמיכת ארצו בהצעה שעברה באו"ם לבין הביקורת נגד ארה"ב, "אנו מאמינים כי הדרך היחידה לשלום בר קיימא במזרח התיכון היא פתרון שתי המדיניות, וכי הבנייה בשטחים הפלסטיניים הכבושים בלתי חוקית, ולכן תמכנו בהצעה 2334, אך יחד עם זאת, היישובים רחוקים מלהיות הבעיה היחידה בסכסוך. אזרחי ישראל צריכים לחיות ללא פחד מטרור, שעמו הם מתמודדים זמן רב".