נשיא ארה"ב הנכנס ממשיך במתקפת ההכחשות שלו לפרסומים על מידע רגיש שבמחזיקים עליו הרוסים • לפני זמן קצר החריף טראמפ את התבטאויותיו בנושא וכתב: "היריבים הנבזים שלי ניסו להקטין את הניצחון עם חדשות מזויפות"

ממשיך להכחיש: נמשכת הסערה בארה"ב בעקבות הדיווחים על מידע רגיש המצוי בידי הרוסים בעניינו של דונלד טראמפ. לאחר הכחשותיו הנמרצות הבוקר, שב טראמפ ומכחיש את הדברים, הפעם תוך ביטויים חריפים במיוחד.

"האם אנו חיים בגרמניה הנאצית? סוכנויות מודיעין לא צריכות להרשות לעצמן 'הדלפת' חדשות מזויפות מסוג זה", כתב טראמפ לפני זמן קצר.

קודם לכן הוא כתב: "אין לי שום דבר עם רוסיה, לא עסקאות, לא הלוואות, לא כלום…ניצחתי בבחירות בקלות והיריבים הנבזים שלי ניסו להקטין את הניצחון עם חדשות מזויפות. זה מעציב אותי".

מוקדם יותר הכחיש דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב את כל הדיווחים בענין.

פסקוב פנה לעיתונאים בשיחת ועידה והבהיר כי רוסיה גם אינה מחזיקה במידע על המועמדת הדמוקרטית לשעבר לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון. את הפרסומים האחרונים הוא כינה שטויות גמורות. "מדובר בתרמית שנרקמה כדי להרע את יחסי ארצות הברית-רוסיה", אמר.

כזכור, הלילה דווח ברשת CNN כי מסמכים מסווגים שהוצגו בשבוע שעבר לנשיא אובמה ולנשיא הנבחר דונלד טראמפ כללו טענות כי לרוסים יש מידע על טראמפ. צוות המעבר של טראמפ סרבו להגיב בנושא, אך טראמפ עצמו צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי מדובר ב"חדשות שקריות- ציד מכשפות פוליטי".

עוד דווח כי מהמסמכים עולות עדויות על הקשר של הנשיא הנבחר לממשלת רוסיה במהלך קמפיין הבחירות. הנשיא אובמה הגיב לדיווחים: "מדובר בעניינים של ביטחון לאומי ואני לא מגיב עליהם", אמר והוסיף כי יש להמשיך ולבדוק את מעורבות הרוסים במערכת הבחירות ושהוא מקווה שגם הנשיא הנבחר טראמפ ימשיך בחקירה.

על פי הדיווחים, ימים ספורים לפני כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, קיבל הנשיא הנבחר סקירת מודיעין מדאיגה שהעלתה עדויות מובהקות על מעורבות של ממשלת רוסיה לטובתו במערכת הבחירות. כעת נחשף כי לדוח היה חלק נוסף, בו הוצגו לטראמפ טענות על מידע רגיש אודותיו שלכאורה נמצא אצל הרוסים ועלול להוביל לסחיטתו.

הטענות הוצגו בדוח המודיעיני המסכם את התחקיר על מתקפת הסייבר הרוסית על בחירות 2016. המידע מגיע ממקור שסוכנויות הביון כינו אותו כ"אמין" וה-FBI ממשיך לחקור את רמת הדיוק והמהימנות של הטענות. הסיבה בגללה ראשי סוכנויות הביון החליטו, בצעד חריג, לכלול את המסמכים על טראמפ בדוח המודיעיני הייתה כדי להביא לידיעתו כי מידע רגיש אודותיו מסתובב בסוכנויות הביון.

סיבה נוספת היא על מנת להדגים כיצד הרוסים אספו מידע על שתי המפלגות הגדולות בארה"ב, אך שחררו רק מידע שעשוי לפגוע במועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון. בקהיליית המודיעין האמריקנית סבורים כי זו הוכחה לכך שהרוסים קידמו במודע את טראמפ לנשיאות. הדוח גם כלל עדויות לקשר מתמשך והעברת מידע בין אנשים של טראמפ למתווכים של הממשלה הרוסית, במהלך קמפיין הבחירות.

גורם בכיר אמר על הפרשה: "האדמיניסטרציה בוושינגטון וסוכנויות הביון צריכות להרכיב את החלקים ולחקור לעומק את הנושא. חשוב שהמידע יהיה קיים במערכת, יוערך וינותח כראוי כדי שנוכל לפעול בהתאם".