ההתעוררות של דאע"ש נמשכת: אנשי 'המדינה האיסלאמית' ממשיכים בכיבושיהם בעיראק ובסוריה, כשבימים האחרונים הם הצליחו להשתלט על שטחים עצומים במזרח סוריה ולהבטיח לעצמם את השליטה על נהר הפרת • בפנים: תיעוד וידאו מהקרבות העזים

הישג נוסף לדאע"ש בסוריה: לוחמי הארגון השתלטו בשבועות האחרונים על מרחבים עצומים במזרח המדינה, תוך הסבת אבידות כבדות לכוחות אסד וסייעניו, ולקיחת שלל צבאי רב.

כלי תקשורת ערביים מדווחים כי הכיבושים האחרונים חשובים לארגון מאחר שמדובר בשטחים המחברים בין מחוז 'ראקה' למערב עיראק, מה שמקנה לארגון רצף טריטוריאלי בעל משמעות גם אם מחוז מוסול בעיראק יפול. נדגיש כי נפילת מוסול נראית כעת רחוקה מאי פעם, ראו בהרחבה כאן.

האיזור חשוב לדאעש, משום שהוא מחבר בין ראקה לשטחיו ב"עיראק". בכך מבטיח לעצמו הארגון קיום, אפילו אם מוסול תיפול. בנוסף, בכך דאעש משלים את השתלטותו על נהר הפרת", סבור המזרחן ד"ר גיא בכור.

בוידאו: תיעוד הקרבות במזרח סוריה

אפרופו מוסול, מוקדם יותר דיווחנו כי ארגון דאע"ש הגביר את השימוש שלו ברחפנים, והחל להשתמש בהם כדי להטיל חומרי נפץ על אזרחים במוסול – העיר שעליה הוא נלחם כעת מול כוחות הביטחון העיראקיים.

בתקיפת רחפן אחת שביצע דאעש במזרח מוסול בשבוע שעבר נפצעו שמונה בני אדם. הם היו בשוק, ורחפן הטיל עליהם חומר נפץ. "הייתי בקניות עם המשפחה ופתאום מזל"ט של דאעש הפיל עלינו רימון", סיפר חוסיין, בן 14. גם מוכר ירקות בשוק העיד שחומר נפץ הוטל מרחפן.

צבא עיראק ומיליציות המסייעות לו מנהלים זה חודשים מערכה לשחרור מוסול מידי דאעש. מוסול היא העיר הגדולה ביותר שכבש דאעש בעיראק, והיא בסיס האם הגדול האחרון שנותר לארגון במדינה. בשבועות האחרונים דווח כי הכוחות העיראקיים מתקדמים מהר והצליחו לסלק את אנשי דאעש מרוב האזורים במזרח העיר.

גורמים בארה"ב אישרו החודש כי בשבועות האחרונים זיהו כוחות הקואליציה כמעט בכל יום רחפן אחד לפחות של ארגון הטרור באזור מוסול. כוחות הקואליציה פגעו בכמה רחפנים כאלה ותקפו כמה אתרים לייצור רחפני-תקיפה.

//www.jdn.co.il/news/world_news/790672