הפתעה בארה"ב: אובמה העניק חנינה לחיילת שהדליפה מסמכים ל'ויקיליקס'

לאחר שמייסד רשת ההדלפות 'ויקיליקס' הודיע כי במידה ותוענק חנינה לחיילת שהורשעה בהדלפת מסמכים לוויקיליקס, יסגיר עצמו לידי ארה"בהחליט אובמה להיענות להצעה ולקצוב את עונשה כך שתשוחרר כבר ב במאי הקרוב במקום בשנת 2045

במסגרת מאות החנינות שהעניק לקראת סיום כהונתו הפתיע הנישא היוצא ברק אובאמה כשבחר לקצוב את עונשה על חיילת שהושעה בהדלפת מסמכים סודיים ל'וויקיליקס' ולהעניק לה חנינה חלקית.

המדובר בצ'לסי מנינג חיילת שהורשעה בביהמ"ש הפדרלי בהדלפת מסמכים מסווגים ונידונה לעונש כבד של 37 שנות מאסר.

כאמור כעת הודיע אובמה כי הוא נענה לפניות שהוגשו בעניינה וכי בחר לקצוב את עונשה כך שתשוחרר כבר ב- 17 במאי הקרוב במקום בשנת 2045.

מייסד וויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', הגיב ממקום מסתורו ברוסיה להודעתו של נשיא ארצות הברית והביע סיפוק על ההחלטה.

לדברי מקורות שונים, אסאנג' פרסם לפני מספר שבועות הודעה ולפיה במידה ואובמה יעניק חנינה למנינג הרי שהוא יאות להסגיר עצמו לידי ארה"ב המחפשת אחריו זה שנים.

בבית הלבן הגיבו להחלטת הנשיא ואמרו, כי "ההחלטה לקצר את עונשה של החיילת האמריקנית, אינה מושפעת מבקשות אתר וויקיליקס או מייסדו, ג'וליאן אסאנג'".

בתוך כך ההחלטה גררה ביקורת רבה כלפי הנשיא כאשר לפי הדיווח ברשת CBS מזכיר ההגנה קרטר הביע בפני אובמה את התנגדותו להחלטה.
כאשר מן הצד השני היה זה הסנטור הרפובליקני טד קרוז שאמר כי "אובמה נראה נחוש לעשות את כל הנזק שהוא רק יכול עד הרגע שהוא עוזב".

במקביל, בתזמון לא יכול להיות מקרי יותר, הודיעה דוברת משרד החוץ הרוסי על כך שרוסיה החליטה להאריך את מעמד האזרחות של המדליף האמריקני אדוארד סנודן, ב"כמה שנים לפחות". ההנחה היא, כי מדובר 'בתגובה רוסית' להמתקת העונש שאובמה העניק לחיילת.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו