שני מפציצים אסטרטגיים מדגם B-2 תקפו מחנות אימונים של ארגון המדינה האיסלאמית בלוב, בפאתי העיר סירת בצפון המדינה • על פי הדיווח, עשרות ג'יהאדיסטים חוסלו בתקיפה והמפציצים שיטחו את המקום • מדובר ככל הנראה במבצע האחרון של ממשל אובמה

מפציצים אמריקניים תקפו כמה מחנות אימונים של דאעש בלוב וחיסלו עשרות מלוחמי הארגון הקיצוני – כך דיווחו היום (חמישי) כלי תקשורת בארצות הברית. במסגרת מה שהיה ככל הנראה המבצע האחרון שמאשר הנשיא היוצא ברק אובמה, תקפו שני מפציצים מדגם B-2 יעדים של הארגון מדרום-מערב לעיר סירת, ששוחררה לאחרונה מידי "המדינה האסלאמית".

הפנטגון טרם התייחס למתקפה, אך לפי גורמים ביטחוניים אמריקניים עשרות ג'יהאדיסטים חוסלו. הגורמים מסרו היום כי "הפעילים החמושים זוהו בטרם התקיפות", והוסיפו כי אזרחים לא נפגעו. ההפצצות בוצעו כ-45 קילומטרים דרומית-מערבית לעיר סירת שבצפון המדינה, בסיוע של ממשלת האחדות בלוב.

גורם אמריקני אמר לרשת ABC כי מדובר "בהצלחה גדולה" וכ-80 לוחמי דאעש חוסלו בתקיפות. גורם אחר מסר לסוכנות הידיעות AP כי התקיפות בוצעו במטרה לחסל לוחמי דאעש שנמלטו ממעוז הארגון בעיר סירת, שטוהר בחודש דצמבר האחרון לאחר לחימה עיקשת של הכוחות הלוביים בגיבוי אמריקני. כבר אז בכירים בפנטגון הצהירו כי ארה"ב תמשיך לסייע במאמצים נגד הארגון, אם הממשלה בלוב תבקש זאת.

ההחלטה המקורית הייתה להפציץ ארבעה מחנות אימונים ולא רק שניים, אך מסיבה כלשהי ההוראה השתנתה. לפי ערוץ החדשות "CNN", ספינות אמריקאיות חמושות עם טילי שיוט מסוג 'טומהוק' עמדו בכוננות במטרה להצטרף לתקיפה במידת הצורך. לפי בכיר שהתראיין ל"פוקס", שליחת מפציצים בעלי יכולת גרעינית נועדה בכדי "להעביר מסר".

עוד דווח כי המבצע אושר על ידי נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה – וככל הנראה מהווה את המבצע האחרון שיוציא לפועל בתקופת כהונתו, שצפויה להסתיים מחר עם טקס השבעתו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. סירת הייתה מקום הולדתו של השליט הלובי לשעבר מועמר קדאפי, ובמסגרת הפלתו מהשלטון בשנת 2011 נפלה לידי מורדים איסלאמיסטים. ב-2015 נכבשה העיר על ידי דאעש ושוחררה לפני מספר חודשים.