ברקזיט וטראמפ: בריטניה תחתום הסכם עם ארה"ב במקום אירופה

הפגישה הראשונה של דונלד טראמפ עם מנהיג של מדינה אחרת, תהיה עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שתגיע לוושינגטון מתוך מטרה לחתום על הסכמי סחר מקיפים עם ארצות הברית, במקביל לפרישת מדינתה מהאיחוד האירופי
 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

תוצאות הברקזיט, במהלכה הצביעו אזרחי בריטניה בעד עזיבת האיחוד האירופי, ותוצאות הבחירות בארצות הברית, בהם נבחר דונלד טראמפ לעמוד בראשות המעצמה הגדולה בעולם, עלולים להביא לשינוי מדיני ביחסים הכלכליים מול אירופה.

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי צפויה להיפגש ביום שישי בוושינגטון עם נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ. על פי הודעת הבית הלבן, תהיה זו הפגישה הראשונה שטראמפ יקיים כנשיא עם מנהיג של מדינה אחרת. הפגישה המתוכננת תתקיים כשבוע בלבד לאחר שמיי חשפה את חזונה לברקזיט קשה, תהליך שאמור להתחיל רשמית בסוף מרץ.

הפרשנים הפוליטיים בבריטניה מדגישים כי לעובדה שהפגישה מתקיימת זמן קצר כל כך לפני תחילת המו"מ על תנאי הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי חשיבות פוליטית גדולה, זאת מכיוון שהברקזיט הוא הזדמנות לקידום הסכם סחר חופשי בריטי־אמריקאי. הסכם זה יחליף את ההסכמים של בריטניה עם אירופה ובמקביל יספק חלופה להסכמים של ארה"ב, בייחוד עם מקסיקו וקנדה, שנמצאים על הכוונת של טראמפ.

בכירים בצוות של טראמפ אף מאמינים שהסכם הסחר הפוטנציאלי הוא שעודד את הטון התוקפני שאימצה מיי בנאומה בשבוע שעבר, שכן היא תוכל להתבסס על התמיכה האמריקאית כדי לטעון שבריטניה תשגשג מחוץ לאיחוד. "אני בטוחה שנוכל לדון בנושאים הקשורים לעניין גם לפני שהסכם רשמי ייחתם", אמרה מיי ל"פייננשל טיימס". "אולי נבחן את המכשולים הקיימים כעת ונסיר את חלקם כדי לפתוח את קשרי המסחר החדשים", ציינה.

כך, למשל, ב"דיילי טלגרף" מדווחים כי הצוות של טראמפ שוקל לקדם "הסכם דרכונים", כמו זה שקיים כיום בין בריטניה למדינות האיחוד, שיאפשר לחברות בריטיות ואמריקאיות לפעול ולסחור ללא הפרעות רגולטוריות. שני המנהיגים הדגישו בתקופה האחרונה את חשיבות הקשרים בין המדינות וציינו כי ברצונם לכונן מערכת יחסים מיוחדת.

הפגישה בין טראמפ למיי מגיעה לאחר כמה פגישות בין בכירים בשתי הממשלות לקידום ההסכם, ובהן פגישה בניו יורק שקיים שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון עם שניים מיועציו הבכירים של טראמפ, חתנו ג'ארד קושנר וסטיבן באנון. על פי דיווחים, השלושה מכינים את השטח להסכם העתידי בין המדינות.

עוד קודם לכן נפגשו מייקל פלין, יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, ובכירים נוספים עם ראשי סוכנויות המודיעין הבריטיות. נוסף להסכם הסחר, נושא שצפוי להיות במרכז השיחות, יידונו קרוב לוודאי עתיד האיחוד האירופי וברית נאט"ו; מיי צפויה להדגיש בפני טראמפ כי היא אינה שותפה לדעתו שהאיחוד האירופי עומד לפני פירוק.

מוקדם יותר השבוע, נאמה מיי על תהליך ההיפרדות מהאיחוד האירופי ואמרה כי "האינטרס של בריטניה הוא שהאיחוד האירופי יצליח. נסיים את התהליך עם בריטניה חזקה יותר, הוגנת יותר ומאוחדת יותר". מיי הוסיפה כי הכוונה של בריטניה היא להמשיך לקחת חלק במספר תוכניות של האיחוד האירופי. כמו כן אמרה מיי כי הכוונה היא לדאוג לסחר חופשי עם מדינות האיחוד אירופי ו"למנוע חיכוך ככל שניתן". באותה נשימה אמרה מיי כי הימים בהם בריטניה העבירה סכומי כסף גדולים לטובת האיחוד – נגמרו. "אני רוצה להיות ברורה – משמעות הסכם סחר חופשי אינה לקיחת חלק בשוק האירופי המשותף".

בתחילת דבריה נדמה היה כי מיי מציגה טון מעט מתנצל בכל הקשור להחלטה לעזוב את האיחוד האירופי. "ההצבעה שלנו על עזיבת האיחוד לא מזמנת דחיה של הערכים המשותפים אותם אנו חולקים. ההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי לא מהווה תשוקה להתרחק מכם – ידידינו ושכנינו. זה לא היה ניסיון להזיק לאיחוד האירופי או לכל אחת מהמדינות שלוקחות בו חלק. אנו לא רוצים להחזיר אחורה את השעון לימים בהם אירופה היתה שלווה פחות, בטוחה פחות ונתונה פחות לסחר חופשי".

"התפקיד של הממשלה בראשותי הוא למלא את דבר הבוחרים", אמרה בתחילת הדברים. "לשם כך לא רק נגדיר מחדש את מערכת היחסים שלנו עם האיחוד האירופי, אלא ננצל את ההזדמנות הזו לשינוי לאומי כדי לקחת צעד אחד אחורה ולשאול את עצמנו איזו מין מדינה אנחנו רוצים שתהיה לנו". בהתאם, היא מדגישה כי היא רוצה שבריטניה תצא מתקופת המעבר הזו "חזקה, הוגנת ומאוחדת יותר, כשהיא מסתכלת כלפי חוץ יותר מאי פעם. אני רוצה שנהיה מדינה בטוחה, משגשגת וסובלנית, מגנט לכישרונות בינלאומיים ובית לחלוצים ולממציאים שיעצבו את העולם… אני רוצה שבריטניה תגשים את הפוטנציאל שלה ותהפוך למדינה מסחר גדולה ועולמית שזוכה לכבוד ברחבי העולם, ושומרת על חוזק וביטחון בבית".

מיי הדגישה כי לממשלה יש תכנית לברקזיט, שכוללת גם השקעות בתשתיות. במקביל, היא פעלה להרגיע את החששות שההחלטה תטלטל את האיחוד האירופי, והדגישה שהיא רוצה שהאיחוד יצליח. נראה כי מדובר פה בתגובה לדברים שאמר דונלד טראמפ בתחילת השבוע, לפיהם עוד מדינות ירצו לעזוב והאיחוד יתפרק.

הנאום נועד לחשוף את 12 העקרונות שינחו את המו"מ מול האיחוד האירופי. העיקרון הראשון לדבריה של מיי הוא וודאות. "אני רוצה לספק כמה שיותר ודאות", הסבירה. בהתאם, מיי מאשרת שחברי הפרלמנט יצביעו לאישור ההסכם הסופי לפני שייכנס לתוקף. בהתבסס לעיקרון נוסף מתחייבת כי תשמור על הזכויות של אזרחי האיחוד המתגוררים בבריטניה, ובמקביל על הזכויות של בריטים שחיים במדינות האיחוד.

כמו כן, ההסכם שהיא תפעל להשיג עם האיחוד ישמור על זכויות העובדים. לטענתה, היא מעוניינת לחזק את הזכויות ולהבטיח שהחוקים יתאימו לשינויים בשוק העבודה. בניגוד לשוק המשותף, מיי הודיעה כי בריטניה תמשיך לשתף פעולה עם החברות באיחוד בנושאים כמו פשע וטרור, לכן, הקשר העתידי של בריטניה עם האיחוד צריך לכלול הסכמים פרקטיים בנוגע לביטחון, כולל הסכם לשיתוף מידע.

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

תעלומה בחופי הים של ישראל: מה גרם לפתיתים של שלג שחור? • צפו
בית הכנסת שבנה האב השכול נשרף; חשד להצתה של ערבים • צפו
ביטקוין, P2P ובורסה: הצעירים החרדים הסוחרים בשוק ההון • פרק שני
תיעוד ממצלמות האבטחה: דאעש בסדרת פיגועים נגד הטליבאן
הקורונה בחופשה? עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני - ללא בדיקות
מחדל הבריחה מכלא גלבוע: אלו חברי וועדת הבדיקה הממשלתית
וְשָׁפַךְ לוֹ קִיתוֹן עַל פָּנָיו: היורה הקדים וירד כבר בתחילת הסתיו • צפו
המגפה משתוללת - שרים בקבינט לא מתכוונים לשנות מדיניות "בגלל הלא-מחוסנים"
נציבת השב"ס למקורביה: "לא אתפטר, לא אהיה שעירה לעזאזל אחרי שנים של הזנחה"
ח"כ דרעי: "אני מזהה רפיון אצל הצעירים בנושא אמונת חכמים"
אחרי הווטו הפרוגרסיבי: בית הנבחרים האמריקני אישר מימון כיפת ברזל לישראל
מדינת היהודים? בעלי מסעדות באילת: "העירייה מערימה קשיים על בניית סוכות"
בדרך להגבלות? קבינט המומחים: "התחלואה גובה מחיר כבד, מתחייב שינוי מדיניות"
הכינו את הסוכה: ירידה בטמפרטורות וגשם • כל הפרטים בתחזית עם אורי בץ
לצאת ממירוץ העכברים: הצעירים החרדים שסוחרים בשוק ההון • הצצה
"יש לנו עם שהולך ומת": הקמפיין שמסיר את ה'איתרוג' מבנט • צפו
ליברמן: "סגרים לא עוזרים; עד שמחת תורה לא נוכל להגביל התקהלויות"
בנט עקץ את נתניהו לפני הנאום באו"ם; הליכוד: "אובססיה שעולה ביוקר"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו