לאחר ה'מחטף' שביצע אובמה בשעותיו האחרונות כנשיא, כאשר אישר 'תקציב סיוע' לפלסטינים בסך מיליוני דולרים, בבית הלבן מבהירים כי הכספים יוקפאו "עד שיהיה ברור שהעברת כספים אלו, תואמת את סדרי העדיפויות של ממשל טראמפ"

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה על הקפאת המענק שהעביר אובמה לפלסטינים ב'מחטף', שעות בודדות טרם תום מועד כהונתו כנשיא.

מדובר על מענק בסך 221 מיליון דולרים אותם התחייבה ארה"ב להעביר לפלסטינים מזה זמן רב, אלא שהתנגדותם של שני חברי קונגרס מהמפלגה הרפובליקנית, הביאה לעיכוב ההעברה בפועל.

התנגדות חברי הקונגרס באה על רקע צעדים שונים בהן נקטה הרשות, על מנת להתקבל כחברה מן המניין במוסדות האו"ם.

יצוין, כי התנגדותם של חברי קונגרס להעברות תקציביות שונות, אמנם מעוכבות לרוב ע"י הדרג המבצע עד לבירור מעמיק, אך היא איננה מחייבת בפועל.

בכירים במחלקת המדינה הבהירו כי הוחלט לעכב את העברת התקציב שאישר אובמה לפלסטינים, עד לכניסתו של מזכיר המדינה החדש בפועל לתפקידו, כאשר מינויו טעון עדיין את אישור הסנאט, במחלקת המדינה טוענים, כי "חשוב שיהיה ברור שהעברת כספים אלו, תואמת את סדרי העדיפויות של ממשל טראמפ".

המחטף של אובמה: "העביר 221 מיליון דולר לרש"פ בשעותיו האחרונות כנשיא"

חברי הקונגרס שהתנגדו להעברה היו קיי גריינג'ר, נציגת טקסס ויושבת ראש התת-ועדה להקצבות סיוע חוץ ואד רויס, יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני.

גריינג'ר הביעה סיפוק מההחלטה לעכב את העברת הכספים ואמרה, "עבדנו קשה כדי לוודא שכספי משלם המסים האמריקניים ישמשו את הרשות הפלסטינית לתמיכה באזרחים בלבד, ותחת תנאי פיקוח מחמירים מאוד. החלטת ממשל אובמה לשחרר את הכסף לפני תום התהליך – לא הייתה במקומה".

לדבריה, "ממשל אובמה הפעיל בשבועות האחרונים לחץ מסיבי עליה ועל חברי קונגרס אחרים כדי לשחרר את התקציב המוגדר כ'תקציב סיוע', ולא לחינם העביר את ההחלטה ברגע האחרון – תוך שהוא מקווה שהיא תעבור בשקט".