אמש הביע רה"מ תמיכה בבנית החומה בגבול ארה"ב מקסיקו תוך שהוא מביא בתור דוגמא את הצלחת בניית הגדר בגבול הדרומי של ישראל, היום מנסה משרד החוץ למזער נזקים מול ממשלת מקסיקו והקהילה היהודית במדינה שזועמות על "ההתערבות של נתניהו"

הציוץ שחולל משבר דיפלומטי: הרוחות בארה"ב ובמקסיקו סוערות בעקבות בניית החומה המתוכננת בין המדינות, כשהנשיא הנכנס טראמפ שב ומצהיר כי הוא נחוש לבצע את הבניה – על חשבונה של מקסיקו. אם היא תסרב לשלב, הבהיר טראמפ, הרי שהוא יעלה משמעותית את מיסי היבוא המושתים עליה – כך שאלו יממנו את הפרוייקט.

"הנשיא טראמפ צודק. אני בניתי חומה בגבול הדרומי של ישראל והיא עצרה את כל ההגירה הבלתי חוקית. זו היתה הצלחה גדולה. זה רעיון מעולה", כתב אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ועורר הדים נרחבים בקהילה הבינ"ל.

מחד, טראמפ ציטט את דבריו ונופף בהם, מאידך, היו רבים שהרימו גבה על מה שנראה כהתערבות בעניינים לא לו.

משרד החוץ של מקסיקו פרסם הודעה רשמית בה הוא מגנה בנחרצות את הדברים. "הבהרנו לממשלת ישראל באמצעות שגרירה במקסיקו שאנחנו דוחים את דברי נתניהו לגבי בניית החומה בגבול. מקסיקו היא ידידה של ישראל ועל ראש ממשלתה לנהוג בה בהתאם".
בהודעה נאמר עוד: "רק ביום שישי ביקר שר החוץ של מקסיקו בשגרירות ישראל כדי להביע הזדהות לרגל יום השואה הבינלאומי והביע ידידות כלפי ישראל. מקסיקו וישראל שותפות להתנגדות היסטורית לגזענות ולשנאת זרים. מקסיקו תמשיך לעבוד בצורה קרובה עם ישראל כדי להילחם בכל סוגי האפליה ברחבי העולם".

גם ראשי הקהילה היהודית במדינה פרסמו הודעת גינוי בה נאמר: "הקהילה היהודית ממקסיקו מסתייגת מהודעת ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בהקשר לחומה בגבול. אנו לא מסכימים עם הגישה שלו ומתנגדים בחריפות לעמדת. כמקסיקנים ויהודים אנו תומכים במהלכים שנקט ממשלתנו המונהגת על ידי הנשיא אנריקה פנה נייטו במו"מ עם ארה"ב. אנו מזדהים עם אזרחנו הגרים, עובדים ותורמים בארה"ב, אשר צריכים לקבל יחס הוגן והגנה על זכויות אדם בכל רגע".

בשל המחאות פרסם רה"מ הודעת הבהרה בה נאמר: ״ראש הממשלה התייחס לנסיבות הייחודיות של ישראל ולניסיון החשוב שצברנו, ושאנו מוכנים לחלוק עם אומות אחרות. אין בכך כדי להביע עמדה באשר ליחסי ארה"ב-מקסיקו״.‎

טראמפ רציני בהצהרותיו: בדרך לחומה בגבול עם מכסיקו?