הרקע לפיטורים: חשיפת ה"וושינגטון פוסט" כי פלין - שלו עבר צבאי מפואר ובשל כך היה חשוף לחומר מודיעיני רב - יצר קשר בניגוד לנהלים עם גורמים ברוסיה וגילה את אוזניהם על תוכניותיו העתידיות של הממשל החדש בראשות טראמפ

זעזוע ראשון בממשל טראמפ?

היועץ לביטחון לאומי בממשל החדש בארה"ב מייקל פלין הגיש הלילה את התפטרותו לנשיא ארה"ב טראמפ.

הרקע לפיטורין, חשיפת ה"וושינגטון פוסט", כי פלין שלו עבר צבאי מפואר ובשל כך היה חשוף לחומר מודיעיני רב, יצר קשר בניגוד לנהלים עם גורמים ברוסיה וגילה את אוזניהם על תוכניותיה המדיניים של הממשל החדש בראשות טראמפ.

כך גם שוחח עם השגריר הרוסי בענין הסנקציות שהטיל הנשיא הקודם ברק אובמה נגד רוסיה בשל הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, פלין מואשם שלא גילה את האמת על מכלול קשריו עם הגורמים הרוסים.

פלין, לפי הדיווח ביקש 'להרגיע' את עמיתו הרוסי בכך שארה"ב בעידן הממשל החדש תהפוך להיות ידידותית יותר כלפי רוסיה.

במכתבו לנשיא הביע פלין התנצלות וטען לאי הבנה של חומרת הדברים שאירעו לדבריו, בתום לב.

"לצערי, בשל רצף האירועים המהיר נאלצתי לתדרך את סגן הנשיא ואחרים עם מידע חלקי בנושא שיחות הטלפון שקיימתי עם שגריר רוסיה, התנצלתי עמוקות בפני הנשיא וסגנו והם קיבלו זאת".

הבית הלבן הוזהר כי היועץ לביטחון לאומי, מייקל פלין, עלול להיות יעד לסחיטה מצד רוסיה. כך דיווחו כלי תקשורת אמריקנים, שציטטו בכיר בממשל.
מוקדם יותר הודיע דובר הבית הלבן, שון ספייסר, כי הנשיא דונלד טראמפ בוחן את יחסו לפלין, שהודה כי שוחח עם שגריר רוסיה במדינה טרם כניסתו לתפקיד.

עם ההודעה על ההתפטרות, יחליף באופן זמני את פלין, הגנרל בדימוס קית' קלוג, המכהן כראש מטה המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית, כך נמסר בהודעת הבית הלבן.

בהודעה נמסר כי ראש ה-CIA לשעבר, הגנרל בדימוס דייוויד פטראוס, נשקל כמועמד לתפקיד.

יצוין, כי רשימת המומלצים להחלפת פלין הינה ארוכה כאשר בין היתר מוזכרים שמותיהם של הגנרל בדימוס דיוויד פטראוס, שצפוי להיפגש השבוע עם טרמאפ בבית הלבן, סטיבן האדלי, ששימש כיועץ לביטחון לאומי תחת הנשיא ג'ורג 'בוש, טום בוסרט, ששימש כיועץ לביטחון המולדת תחת בוש ועכשיו משרת בתפקיד דומה תחת טראמפ, האדמירל ג'יימס סטאוורידיס, דיקן בית הספר פלטשר באוניברסיטת טפטס וכן מזכיר המחלקה לביטחון המולדת ג'ון קלי.