לאחר שסרב לבקשתו של טראמפ לסגת מחצי האי קרים, הורה נשיא רוסיה, ולדמיר פוטין, לקבל תעודות ומסמכים של המחוזות הבדלניים דונייצק ולוחאנסק - ובכך להכיר בהם רשמית • ארה"ב: "צעד מעורר חשש"

גוברת המתיחות בין הקרמלין לבית הלבן: לאחר פיטורי היועץ לביטחון לאומי ולאחר שרוסיה סרבה לבקשת ארה"ב לסגת מ חצי האי קרים הורה היום נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לרשויות ברוסיה לקדם מהלך של הכרה בתעודות ומסמכים של המחוזות הבדלניים דונייצק ולוחאנסק. המשמעות: הכרה רשמית של ריבונות המורדים במזרח המדינה.

באוקראינה ובמערב הגיבו בדאגה לצעד המדובר. "מדובר בעוד הוכחה לכיבוש הרוסי והפרת החוק הבינלאומי על ידי הקרמלין…הצעד נוגד באופן מוחלט את הסכם מינסק" אמר נשיא אוקראינה המבקר באוקראינה.

גם שגרירות ארה"ב באוקראינה הצטרפה לגינויים ופרסמה הודעה לפיה "הצעד מעורר חשש ונוגד את הסכם מינסק".

כאמור, ההתפתחות האחרונה מגיעה לאחר שבסוף השבוע דחתה רוסיה את הצהרת דובר הבית הלבן לפיה הנשיא טראמפ מצפה להשיב לאוקראינה את השליטה בחצי האי קרים.

"רוסיה לא תחזיר את חצי האי קרים לאוקראינה.. אנחנו לא מחזירים את הטריטוריה שלנו. קים היא טריטוריה ששייכת לפדרציה הרוסית", אמר מריה זחרובה, דובר משרד החוץ הרוסי, בתדרוך מיוחד לכתבים.

כזכור, בשנת 2014 סיפחה רוסיה את חצי האי לאחר משאל עם. הכרזת הסיפוח לא התקבלה על ידי ממשלות המערב ולחימה עקובה מדם מתחוללת באזור בין כוחות מקומיים למליציות פרו רוסיות.

כאמור, המתיחות הנוכחית באה לאחר הדיווח של רשת 'פוקס ניוז' מפי גורם רשמי לפיו " ספינת ריגול רוסית נצפתה מפטרלת ליד החוף המזרחי של ארה"ב". זמן קצר לאחר צוטטה הרשת גורם אחר שטען שרוסיה הציבה בחשאי טיל שיוט חדש ומבצעי אשר מפר את הסכמי הנשק בין המעצמות.

"זו לא דאגה גדולה, אבל אנחנו פוקחים עיניים", אמר הגורם לכתב הרשת.

מחריפה המתיחות בין רוסיה לארה"ב: "לא נחזיר את חצי האי קרים"