טראמפ מגנה: אנטישמיות היא דבר נורא. זה חייב להיפסק

ברקע חילול בית הקברות היהודי בעיר מיזורי, ועל רקע הביקורת נגדו בתקשורת האמריקאית כי הוא אינו מגנה את האנטישמיות טוען נשיא ארה"ב כי הוא "מגנה אנטישמיות בכל הזדמנות" • מוקדם יותר תקפה אותו קלינטון באומרה: "פתאום לא שומעים ממנו"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (שלישי) כי "אנטישמיות היא דבר נורא, שחייב להיפסק". בריאיון לכתב רשת MSNBC קרייג מלווין, ביקש טראמפ להבהיר כי הוא מגנה אנטישמיות "באופן ברור, ואני עושה זאת בכל הזדמנות שיש לי".

דבריו של טראמפ מגיעים ברקע דיווחים על השחת מצבות בבית קברות יהודי במדינת מיזורי, ועל מתקפות או איומים נגד יהודים בהיקף נרחב מאז כניסתו לבית הלבן. בימים האחרונים הוטחה בו ביקורת, שלפיה הוא אינו מגנה בחריפות מספקת את האירועים האנטישמיים בארה"ב.

"אני אומר לכם שהאנטישמיות היא דבר נורא והיא הולכת להיפסק, היא חייבת להיפסק", אמר טראמפ בראיון. רק הבוקר דווח כי יותר מ-100 קברים יהודיים חוללו בבית הקברות 'חסד של אמת' בעיר סנט לואיס שבמיזורי. לטענת התקשורת במדינה, הקברים חוללו כבר בסוף השבוע אולם המעשה התגלה רק אמש, יום שני.

יריבתו של טראמפ בבחירות לנשיאות, שרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון, התייחסה לנושא בהודעה שפרסמה היום. "איומים על מרכזים קהילתיים יהודיים, השחתת בתי קברות והתקפות ברשת הם מדאיגים כל כך וחייבים להיעצר", הבהירה קלינטון. "כולם חייבים לצאת נגד זה, החל בנשיא ארצות הברית", הוסיפה, בהתייחסות לכך שבמשך שעות רבות לא נשמעה תגובה מטראמפ להשחתת המצבות.

הבית הלבן גינה בלילה האחרון את גילויי האנטישמיות במדינה. סגנית דובר הבית הלבן, לינדסי וולטרס, מסרה כי "לשנאה ולאלימות המונעת על ידי שנאה אין מקום במדינה שהוקמה על בסיס ההבטחה לחופש הפרט. הנשיא הבהיר פעמים רבות שפעולות אלה אינן מקובלות". גם איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא שהתגיירה ונישאה לג'ארד קושנר היהודי, דיברה הלילה על גל האנטישמיות: "אמריקה היא אומה הבנויה על עקרון הסובלנות הדתית. עלינו להגן על בתי התפילה שלנו ועל מרכזי הדת".

במסיבת עיתונאים שקיים הנשיא טראמפ בשבוע שעבר הוא השתיק כתב חרדי ששאל אותו על גל האנטישמיות. "אני רוצה למצוא כתב ידידותי", פנה טראמפ לכתב החרדי ג'ייק טורקס. טורקס פתח ואמר שהוא אינו מאשים את טראמפ באנטישמיות, ואף ציין כי נכדיו של טראמפ יהודים, וביקש לשמוע מה דעתו על גל האנטישמיות. "הוא אמר שישאל שאלה פשוטה, והוא לא עשה זאת", השיב טראמפ. "שב, הבנתי את השאלה. אני האדם הכי פחות אנטישמי שאתם מכירים בחייכם והאדם הכי פחות גזעני".

הכתב ניסה להשלים את השאלה, וטראמפ גער בו: "שקט, שקט, שקט. הוא שיקר כשאמר שישאל שאלה פשוטה. ברוכים הבאים לעולם התקשורת. אני שונא את ההאשמה הזו והיא דוחה אותי. אני אפילו מתעב את השאלה כי אנשים מכירים אותי. שמעתם את ראש הממשלה נתניהו. שמעתם את ביבי? הוא אמר 'אני מכיר את דונלד טראמפ במשך זמן רב', ואז אמר 'תשכחו מזה'. אז קח את זה במקום לשאול שאלה מאוד מעליבה".

במסיבת העיתונאים המשותפת עם נתניהו שנערכה בשבוע שעבר בבית הלבן נשאל טראמפ על העלייה באירועים האנטישמיים ועל הטענות שהקמפיין שלו עודד שנאת זרים. טראמפ השיב שהאומה האמריקנית "מפולגת מאוד" והוסיף שהוא מקווה שיוכל לעשות משהו בנוגע לכך: "אעשה כל שביכולתי לעצור את הגזענות המבעבעת".

שגרירת ארה"ב קרעה את מסכת הצביעות של האו"ם – התקשורת שתקה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן