הנשיא א-סיסי והמלך עבדאללה פרסמו הודעה ובה נאמר כי הם דנו בדרכים לעקוף את המבוי הסתום אליו נקלע תהליך השלום במזרח התיכון • בדבריהם הגיבו לנשיא ארה"ב טראמפ שאמר בפגישה עם נתניהו: "שתי מדינות או מדינה אחת, מה שהצדדים ירצו"

הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי ועבדאללה מלך ירדן נפגשו היום (ג') בקהיר ופרסמו הודעה משותפת שלא משאירה ספק לגבי הפתרון שהם רואים שהוא הנכון עבור הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "פתרון שתי המדינות לא נתון לפשרה", נמסר בהודעה המשותפת לשני האישים.

דובר לשכת הנשיאות המצרית, עלאא' יוסף, מסר כי הנשיא א-סיסי והמלך עבדאללה דנו בדרכים לפעול בעתיד במסגרת הניסיון לשבור את הקיפאון בתהליך השלום במזרח התיכון ובייחוד אחרי כניסתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לתפקידו.

השניים דנו גם בתיאום בין הצדדים במטרה להגיע לפתרון שתי המדינות והקמת מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים "בהתחשב בכך שזהו חלק מהעקרונות הלאומיים שלא ניתן לוותר עליהם ומתוך דאגה לשמירת זכויותיו של העם הפלסטיני וההגנה על המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות בירושלים ובשטחים הפלסטיניים, זאת באופן שיסייע להחזרת היציבות למזרח התיכון".

הדברים כוונו בעיקר לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שבמסיבת העיתונאים שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר בוושינגטון אמר טראמפ כי לו זה לא משנה איזה פתרון יהיה רק ששני הצדדים יהיו בעדו. "אם מסתכלים על שתי מדינות או על מדינה אחת – אני אוהב את האופציה ששני הצדדים יאהבו", אמר טראמפ. "אני מאוד מרוצה מהאופציה ששני הצדדים יאהבו. אני יכול לחיות עם כל אחת מהאופציות. חשבתי למשך זמן מה כי פתרון שתי המדינות נראה הקל מבין השניים אבל למען האמת, אם ביבי והפלסטינים, אם ישראל והפלסטינים מרוצים – אני מרוצה מהפתרון שהם הכי מעדיפים".

כזכור, בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף לפני שנה בפסגה מדינית חשאית שהתכנסה בעקבה, יחד עם שר החוץ של ארה"ב באותה תקופה ג'ון קרי, המלך עבדאללה והנשיא א־סיסי. בפסגה הציג קרי מתווה ליוזמת שלום אזורית, שכלל הכרה בישראל כמדינה יהודית וחידוש של המשא ומתן עם הפלסטינים בתמיכת מדינות ערב.

נתניהו נמנע מלהשיב בחיוב להצעה, וטען כי יתקשה להשיג לה תמיכה בקואליציה שלו. עם זאת, הפסגה הירדנית היוותה את התשתית עליה החלו שבועיים לאחר מכן המגעים בינו לבין יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג על הקמת ממשלת אחדות.

בפסגה הציג נתניהו תוכנית שכללה הקפאה של הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות. פקיד בכיר לשעבר בממשל האמריקאי ומקור ישראלי, המעורים בפרטי הפסגה, ציינו כי נתניהו ביקש לקבל בתמורה הכרה אמריקאית בגושים. הפקיד האמריקאי והמקור הישראלי ציינו כי נתניהו הציג למשתתפי הפסגה תוכנית בת חמש נקודות, שבה פורטו צעדים שישראל תהיה מוכנה לנקוט לטובת יוזמת שלום אזורית, שתביא לחידוש המשא ומתן הישראלי פלסטיני, לצד הטבות שהיא דורשת לקבל.

פסגת עקבה: "נתניהו ברח ממהלך מדיני דרמטי מאוד"