נציגת מחלקת המדינה ארין ברקליי תקפה בכינוס בז'נבה את ההטיה האנטי-ישראלית: "כדי שלמועצה תהיה אמינות כלשהי, היא חייבת לנטוש את עמדותיה הלא-מאוזנות והלא-מועילות" • היא הודיעה כי ארה"ב "שוקלת את מעורבותה העתידית בארגון"

לאחר הפרסומים וההערכות – ממלאת מקום סגן שר החוץ האמריקאי, ארין בארקלי, נאמה הבוקר מול מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה והודיעה רשמית: ממשל הנשיא דונלד טראמפ שוקל את מעורבותו העתידית בארגון, בשימת לב לביצוע "רפורמה במועצה ויצירת אג'נדה מאוזנת, כנגד האובססיה של הגוף עם ישראל".

ארצות הברית היא אחת מ-47 חברות המועצה והחברות בת שלוש השנים אמורה להסתיים ב-2019. "ממשל ארצות הברית בראשות דונלד טראמפ בוחן את השתתפותו בגוף העליון של האו"ם לנושא זכויות אדם, במטרה לקדם רפורמה שתוביל לאג'נדה מאוזנת יותר שתשים סוף לאובססיה של הארגון לגבי ישראל.

"בכדי שלמועצה תהיה אמינות כלשהי, ובעיקר כדי שתוכל להצליח בתפקידה, היא חייבת לנטוש את עמדותיה הלא-מאוזנות והלא-מועילות. בבואנו לבחון את המשך ההתנהלות שלנו, הממשל שלי ישקול את פעולות המועצה עם מבט לעבר רפורמה – בכדי להשיג בצורה מלאה יותר את מטרות המועצה שהן להגן על זכויות אדם ולקדמן", אמרה ברקליי.

"ארצות הברית ממשיכה להיות מודאגת מאוד מהתמקדותה העקבית, לא הוגנת, לא מאוזנת, על מדינה דמוקרטית אחת, ישראל. אף מדינה אחרת לא זוכה להתייחסות בפרק זמן שכזה. איך זו נחשבת עדיפות הגיונית? כרגע, משטר אסד מפגיז בתי חולים בסוריה וגורם את אנשיו להימלט כפליטים למדינות שכנות כדי לברוח ממשטרו הרצחני. כרגע, בצפון קוריאה ובאיראן נמנעת ממיליוני בני אדם הזכות לחופש דת ואמונה, להתכנסות והשתייכות חופשית וחופש הביטוי.

"האובססיה לגבי ישראל היא האיום הגדול ביותר לאמינותה של המועצה. היא מגבילה את הטוב שאנחנו יכולים להשיג, על-ידי כך שהיא שמה את המועצה הזו ללעג. ארצות הברית תתנגד לכל מאמץ לעשות דה-לגיטימיציה או לבודד את ישראל. לא רק במועצת זכויות האדם אלא בכל מקום שבו יתרחש. כשזה מגיע לזכויות אדם, אף מדינה לא צריכה להיות חופשייה מביקורת, אבל גם לא צריך להיות מצב בו מדינה דמוקרטית נשפטת באופן תמידי בצורה לא-הוגנת, לא-מאוזנת או מבוססת על דעות קדומות חסרות ביסוס.

"כשהמועצה מתפקדת כראוי, יש לה את היכולת להזכיר למדינות את התחייבויותיהן. היא יכולה להעמיד את המדינות במקומן בשל כך. כשהמועצה עובדת כפי שהיא צריכה לעבוד, היא מגשימה את ניצחונותינו בתחום זכויות האדם", סיימה נציגת ארה"ב באו"ם את דבריה.

כזכור, ביום ראשון פורסם באתר "פוליטיקו" האמריקאי שממשל טראמפ שוקל לפרוש ממועצת זכויות האדם. הדיווח התבסס על שיחות שני בכירים המצויים בקשר קבוע עם מקבלי ההחלטות בוושינגטון, ולפיו אחת הסיבות המרכזיות לצעד הוא היחס החד-צדדי והמוטה של המועצה לישראל. החלטה על פרישה מהגוף יכולה להתקבל רק בהרכב מצומצם של הדרג הבכיר, הכולל את שגרירת האו"ם האמריקאית ניקי היילי, מזכיר המדינה רקס טילרסון והנשיא טראמפ.

שגרירת ארה"ב קרעה את מסכת הצביעות של האו"ם – התקשורת שתקה