אירופה עוצרת את נשימתה: אזרחי הולנד הולכים היום לקלפיות וביבשת חוששים מפני הישג גדול של מועמד הימין הקיצוני • מה הסיכויים שלו להבחר? ואיך התוצאות ישפיעו על ההגירה? • וגם: צפו בדבריו החמים של וילדרס על ישראל: "זה הבית שלנו"

היום יערכו בהולנד הכללית ותוצאותיהן עשויו/עלולות להשפיע על אירופה כולה. מי שממקד את מרב תשומת הלב הוא מועמד הימין הקיצוני, חירט וילדרס, שהוביל עד לפני ימים אחדים בסקרים. מאז תחילת השבוע התהפכה המגמה, אך למרות זאת יש בעצם ההתחזקות המשמעותית של מפלגתו משום הצבעה על המגמות הגלויות והסמויות באירופה.

מחנה השמאל רואה בכך "הקצנה וגל של לאומנות" ואילו בימין מדגישים שמדובר בסך הכל בניסיונות התגוננות של האזרחים לנוכח גלי ההגירה של המוסלמים בשנים האחרונות.

אז מה צפוי היום? עד השבוע שעבר הובילו וילדרס ומפלגתו בסקרים חודשים ארוכים, אולם המגמה התהפכה והסקרים מעניקים כעת 26 צירים לרוטה מול 23 לוילדרס. בכל מקרה, מפלגת הימין הקיצונית צפויה לפחות להכפיל את כוחה. מפלגתו של רוטה עדיין צפויה לספוג ירידה ניכרת בכוחה ולאבד חלק משמעותי מ־41 הצירים שלה בפרלמנט.

כאמור, וילדרס עצמו מבסס את הקמפיין שלו על הניסיונות להתמודד עם ההגירה המוסלמית להולנד וההשפעה שלה על המרחב הציבורי. בכל הקשור לישראל מדובר בתומך ישראל מובהק, שרואה בה "המכשול האחרון בפני האיסלאם הקיצוני". צפו בקטעים מתוך נאום שלו בנושא

"וילדרס הוא אוהב ישראל מובהק. בלא תנאי. הקשר שלו לארץ אינו רק רציונלי, פוליטי ואידיאולוגי, אלא רגשי ונפשי. הוא אוהב את הארץ באמת ובתמים. למעלה מ־40 פעם ביקר כאן. הוא חי בארץ כשנתיים, בסוף שנות העשרה שלו, והתנדב במושב תומר שבבקעת הירדן. כשאירחתי אותו ב־2008 בירושלים בכנס "לנוכח הג'יהאד”, אמר וילדרס על ירושלים: “כולנו נושאים את ירושלים בדמנו… אנחנו חיים ונושמים ירושלים. אנחנו מדברים ירושלים. פשוט מפני שערכיו הקדומים של עם ישראל הפכו לערכי המערב – אנו כולנו ישראל, וישראל נמצאת בכולנו”. אתם מכירים רבים שמדברים כך? גם מקרב מנהיגי ישראל?", כותב הבוקר ח"כ לשעבר הפרופסור אריה אלדד בטור שהוא מפרסם ב'מעריב'.

לדבריו, "וילדרס הוא פוליטיקאי אמיץ. מדיניותו נגד ההגירה המוסלמית לאירופה הקימה לו אויבים. מנהיגים מוסלמים רבים הוציאו נגדו פתוות, פסקי הלכה המצווים לרצוח אותו. ידידו, במאי הקולנוע והפובליציסט תאו ואן גוך, נרצח לאור היום באמסטרדם בידי מהגר מוסלמי. על גופתו נכתב שמו של חירט וילדרס, לאמור: הוא הבא בתור. האיומים על חייו גברו כשיצא לאור סרטו “פִתנה”, סרט תיעודי שבו וילדרס מציג את עמדת האסלאם ביחס ליהודים ולנוצרים, כוונות ההתפשטות וההשתלטות של האסלאם באירופה ודרכי הפעולה שלו.

מי שחשב שהסרט אינו אלא תעמולה אסלאמופובית בוטה – ראה שנים לאחר מכן את סרטוני דאעש והבין עד כמה היה וילדרס מאופק בתיאורי האסלאם הקיצוני. מאז השתנו חייו של וילדרס מקצה לקצה. הוא מלווה בכל עת בשומרי ראש, אינו ישן שני לילות רצופים באותה כתובת. חיי המשפחה שלו נפגעו קשה. כשישב על המרפסת שלי, בליל ירח מעל ואדי קלט במדבר יהודה, אמר שזה אחד המקומות השלווים ביותר בעולם עבורו. בישראל, מוכת הטרור, הוא מרגיש בטוח הרבה יותר מאשר באירופה".

"הוא תמך בסיפוח יהודה ושומרון לישראל הרבה לפני שזה הפך אופנתי במסדרונות הליכוד ובחוצות הבית היהודי. והוא לא שינה את עמדותיו אלו, גם כאשר להיות פרו־ישראלי מובהק – לא קידם את מעמדו הפוליטי בהולנד. “ישראל היא המבצר הקדומני של הציוויליזציה המערבית נוכח פני האסלאם. אם ישראל תיפול, אירופה תיפול”. אמר וילדרס כשהסביר את תמיכתו בישראל. בהצלחה, חירט. אין לישראל ידיד טוב ממך", מסיים אלדד את טורו.

//www.jdn.co.il/news/world_news/812565