עימותים קשים באזור המזרחי של העיר לאחר שהמורדים פוצצו מכוניות תופת כדי לפרוץ את קווי ההגנה של כוחות אסד. בתגובה השיבו מטוסי חיל האוויר הסורי בהפצצות כבדות על אזורי המורדים

המורדים הסורים פתחו היום (א) במתקפת פתע מה שהצליח לקדם אותם ללב העיר העתיקה של דמשק. בתגובה השיבו כוחות משטר אסד בהפצצות עזות על אזורים שבשליטת המורדים.

צבא סוריה החופשי וארגוני ג'יהאד היו מעורבים יחד במתקפה על הרובעים, כשני קילומטרים מזרחית לחומות העיר העתיקה. הטלוויזיה הרשמית של סוריה דיווחה כי הצבא הצליח לסכל ניסיונות חדירה של החמושים והפגיז אותם באמצעות ארטילריה, שגרמה לאבדות רבות בקרבם.

עדי ראייה ספרו: "הרחובות ריקים והצבא שיגר עשרות חיילים לרחובות ורואים את הטנקים נעים. קולות הפגזים מג'ובאר לא מפסיקים", סיפר תושב ברובע טיג'רה.
פיצוצים עזים אירעו גם ברקע של שידורי הטלוויזיה הרשמית של סוריה מכיכר עבאסיין, שבדרך כלל עמוסה, הייתה נראית היום נטושה וריקה מעוברי אורח.

ההסלמה מצביעה על ניסיון של המורדים להגביר את האחיזה הצבאית שלהם על האזורים שבהם שולטים במזרח העיר.

כזכור עם כיבושה מחדש של חאלב בדצמבר האחרון, חיזק צבאו של אסד את שליטתו ברוב המדינה. מאז סוף השנה שעברה הוא מנסה לשבור את התנגדות המורדים בדמשק ולשלוט מחדש על הבירה אחרי שש שנות לחימה. זה חודשים שהצבא והמיליציות המסייעות לו פועלים במזרח רוטה, מעוז המורדים הגדול ביותר של המורדים ליד דמשק, בעודם צוברים ניצחונות קטנים.

גורמים בקרב המורדים אמרו כי המתקפה בג'ובאר, הרובע שעליו שלטו במשך תקופה ב-2013, באה בתגובה להפסדם ברובעים קאבון וברזה, שמצפון לג'ובאר. "זה נועד בשביל להקל את הלחץ על המורדים, בזמן שהמשטר לא עוצר את הפצצותיו והפגזותיו על אנשינו", אמר אבו עבדו, מפקד בארגון המורדים א-רחמן, והוסיף כי מטרת המתקפה היא לחבר בין ג'ובאר לקאבון. הוא ציין כי מבצע המורדים כלל שני פיגועי תופת שביצעה "תחריר א-שאם", קואליציית ארגוני הג'יהאד.

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי המורדים השתלטו על כמה אזורי תעשייה ועל בניינים במזרח הבירה, בטרם פתחו במתקפת הפתע. בארגון ציינו כי המורדים הפציצו כמה רובעים, ושבתגובה הלמו מטוסי אסד ברובע ג'ובאר.

מורד סורי הסביר כי הצבא מתקדם לעבר הדרך המרכזית המקשרת בין קאבון לברזה. כיבוש דרך זו יפגע בקשר שבין שני הרובעים הכבושים בידי המורדים, שם חיים עשרות אלפי בני אדם. "כיבוש הדרך תבודד את ברזה וקאבון לגמרי ותוביל לכיתורן", אמר אבו עבדאללה, לוחם נוסף מא-רחמן.