לזה אסד והרוסים לא ציפו: דווקא לאחר התבוסות המוחצות שהם הנחילו למורדים, פתחו האחרונים במתקפה משולבת ומתוחכמת על הבירה דמשק • סקירה נרחבת ותיעוד וידאו

התקשורת בארץ עסוקה בימים האחרונים במשבר הקואליציוני, אך עיני העולם נשואות לעבר מוקד אחד: בירת סוריה, דמשק: אמש דיווחנו שהמורדים הסורים פתחו במתקפת פתע על העיר שהיתה שלווה לאורך כל שנות מלחמת האזרחים.

צבא סוריה החופשי וארגוני ג'יהאד היו מעורבים יחד במתקפה על הרובעים בעיר, כשני קילומטרים מזרחית לחומות העיר העתיקה. הטלוויזיה הרשמית של סוריה דיווחה – כצפוי – כי הצבא הצליח לסכל ניסיונות חדירה של החמושים והפגיז אותם באמצעות ארטילריה, שגרמה לאבדות רבות בקרבם. אך דיווחים אלו רחוקים מהאמת.

לפי שעה הקרבות מתנהלים במספר מוקדים בעיר, כשהצד של המשטר (וסייעניו הרוסים והשיעים) סופג אבדות רבות. באל-ג'זירה דווח שהסונים קרובים ק"מ בודדים לארמון בשאר וסרטונים המגיעים מהעיר מלמדים על עוצמת האש והקרבות במקום.

בוידאו: תיעוד מחלון בדמשק: עשן הפגזות וקולות ירי נשמעים בעיר

הרוסים, מפעילים בתגובה כוח אש רב מהאוויר, כשלפי שעה מדווח על נפגעים רבים באזורים בהם פועלים המורדים. בלי קשר לתוצאת הקרבות, המורדים השיגו במתקפה הזו יעד חשוב מאוד מבחינתם: ערעור טוטאלי של הביטחון ממנו נהנו תושבי דמשק, קרי: המעגל הקרוב של תומכי אסד (ואסד עצמו, כמובן).

איך זה קרה? ככל שנוקפות השעות מתברר שהיתה זו מתקפה מתוכננת היטב מצד המורדים. ברמה הצבאית הם תקפו מארבעה כיוונים, לאחר שבמשך חודשים ארוכים הם אגרו באזור תחמושת ונשק רב. ברמה האסטרטגית מדובר על מהלך מתוחכם בהרבה, לכאורה. הפרשן צבי יחזקאלי שמסקר את הנעשה בסוריה מדווח כי המורדים, שהבינו שהם מובסים בזירות רבות, החליטו להרים ידיים ולעשות קולות של כניעה – כשבמקביל הם מתכננים את המתקפה הגדולה על דמשק.

כאמור, לפי שעה, הדרמה הצבאית בבירה הסורית בשיאה, ורק בשבועות הקרובים נדע – אם בכלל – מה יעלה בגורל משטרו של אסד.

בוידאו: מורדים סונים פועלים ברחובות דמשק