צבא ארצות הברית הודיע אמש כי פתח בחקירה בנוגע להפצצה אמריקנית שנעשתה במערב מוסול שבעיראק השבוע. לפי דיווחים מקומיים, בהפצצה נהרגו כמאתים אזרחים

הקואליציה הבינלאומית בראשות ארצות הברית הודיעה אמש כי היא חוקרת טענות על כך שכ-200 אזרחים נהרגו בהתקפות האוויריות האמריקניות אחרונות במוסול שבצפון עיראק, שם מרוכזת הלחימה בארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). בהצהרה רשמית נמסר כי "טענות רבות" על הרג אזרחים נחקרות. אם הדיווחים יתבררו כנכונים, יהיה זה מספר האזרחים ההרוגים הגבוהה ביותר בתקיפה אמריקנית מאז שיצאה למלחמה בעיראק ב-2003.

צבא ארצות הברית הודה בהמשך כי כלי טיס של חיל האוויר תקף לבקשת כוחות צבא עיראק מטרות במערב מוסול. בהודעת הפיקוד המרכזי נמסר כי הטענות לפגיעה באזרחים נבדקות בכובד ראש וכי ייחקרו "כדי לברר את העובדות בעניין התקיפה ואת אמיתות הטענות להרג אזרחים".

התקיפות התרחשו בשבוע שעבר בשכונת ג'דידה שבמערב מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק, הראשונה ביום שני והשנייה בשישי. לדברי התושבים כמה בתים נפגעו בתקיפות. "יותר מ-137 בני אדם היו בפנים, כל השכונה ברחה בגלל הטילים אז אנשים תפסו שם מחסה", אמר אחמד, תושב השכונה, לסוכנות הידיעות אי-פי. כתבים של אי-פי דיווחו כי ראו לפחות 50 גופות מחולצות מבין הריסות הבתים.

הכוחות העיראקיים, הזוכים לסיוע אווירי של הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, שחררו בתחילת השנה את מזרח מוסול – העיר הגדולה ביותר שדאעש כבש בעיראק. בשבועות האחרונים הם ממקדים את מאמציהם במערב העיר, אבל שם הם נתקלים כצפוי בקושי גדול הרבה יותר בשל הסמטאות הצרות ובשל העובדה שדאעש משתמש במאות אלפי אזרחים שנותרו שם כמגן אנושי.

בהודעת הקואליציה נכתב כי "נפתחה בדיקה לבחינת אמינות הטענות על פגיעה באזרחים". עוד נכתב כי מטוסי הקואליציה פוגעים באופן שגרתי ביעדי "המדינה האסלאמית" באזור זה וכי כוחות הקואליציה "נוקטים בכל אמצעי הזהירות הסבירים במהלך התכנון והביצוע של תקיפות אוויריות כדי להפחית את הסיכון לפגיעה באזרחים".

קולונל ג'ון תומס, דובר הפיקוד המרכזי של ארצות הברית, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי הצבא מנסה לקבוע האם הפגיעה בבתים בשכונת ג'דידה נגרמה על ידי תקיפה אווירית של ארצות הברית או של הקואליציה, או שהם נפגעו מפצצה שהונחה במקום על ידי דאעש. "זו שאלה מסובכת ואנחנו עובדים ללא הפסקה כדי להבין את זה", אמר. לדבריו, הפיצוץ ומה שהוביל אליו "זכו לתשומת לב ברמה הגבוהה ביותר". באשר למי שהיה אחראי לכך, אמר, "כרגע התשובה היא: אנחנו לא יודעים".

קצינים עיראקים, לעומת זאת, מתעקשים שמותם של האזרחים נגרם כתוצאה מתקיפה אווירית של הקואליציה. מאן אל-סעדי, מפקד הכוחות המיוחדים בעיראק, אמר כי אנשיו אף נקראו לסייע. לדבריו, הכוחות המיוחדים לא ידעו שמרתפי הבתים מלאים באזרחים. "אחרי ההפצצות הופתענו מהקורבנות האזרחיים. אני חושב שזו הייתה מלכודת של דאעש כדי להפסיק את פעולות ההפצצה ולהפוך את דעת הקהל נגדנו".
.