זמן פירעון: "טראמפ הגיש למרקל חשבונית על סך 1.3 טריליון שקל"

נשיא ארה"ב נקט בשיטה מקורית כדי להדגיש את מה שהוא רואה כ"חובה של גרמניה לברית נאט"ו", ונתן את שטר החוב האסטרונומי לקנצלרית גרמניה באופן אישית במהלך פגישתם. שר גרמני: "המטרה היא הפחדה, מרקל לא תיגרר לפרובוקציות"

טראמפ ניצל את פגישתו לפני כשבוע עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כדי לתת לה חשבונית על סך מאות מיליארדי דולרים, שאותם גרמניה "חייבת" לטענתו לברית נאט"ו המגנה עליה – כך דווח היום (א') באתר "סאנדיי טיימס" הבריטי, מפי בכירים בממשלה הגרמנית.

לפי הדיווח, שר גרמני כינה את החשבונית "שערורייתית", ואמר כי "הקונספט מאחורי הצבת דרישות כאלה הוא הפחדת הצד השני. אך הקנצלרית לקחה זאת בצורה רגועה ולא תגיב לפרובוקציות כאלו".

כזכור העביר ביקורת על מספר מדינות החברות בברית נאט"ו, וגרמניה ביניהן, על כך שהם אינן משקיעות מספיק מתקציבן בהגנה, ומכריחות את ארה"ב לשלם לנאט"ו יותר מחלקה היחסי. זאת בטענה שב-2014 התחייבו המדינות החברות בברית ההגנתית להשקיע לפחות שני אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי שלהן בהגנה – יעד שבו עומדות בשלב זה רק ארה"ב, בריטניה, אסטוניה, יוון ופולין.

אך בפגישה האישית שלו עם מרקל הלך טראמפ צעד אחד רחוק יותר. הצוות שלו חישב את ההפרש בין יעד שני האחוזים לבין ההשקעה הגרמנית בפועל בכל שנה מאז 2002, והוסיף על כך ריבית. הגורמים האמריקאים אמרו לעמיתיהם הגרמנים ששנת 2002 נבחרה משום שאז התחייב קודמה של מרקל, גרהרד שרודר, להגדיל את השקעת המדינה בהגנה.

הצדדים לא חשפו את הסכום המדויק, אך האתר הבריטי בדק את הנתונים וטען כי הסכום הוא בסביבות 300 מיליארד פאונד – כלומר סכום עתק של מעל 1.3 טריליון שקלים.
לפי הגורמים,
טראמפ וצוותו הכינו חישובים דומים עבור כל המדינות האחרות החברות בנאט"ו ושאינן עומדות ביעד שני האחוזים.

מקור המקורב למרקל אמר על טראמפ, לפי הדיווח, כי "לנשיא יש עמדה מאוד לא שגרתיות בנושא תקציב ההגנה של נאט"ו. הברית אינה מועדון עם דמי חברות. ההתחייבויות מתייחסות להשקעת המדינות בתקציב שלהן".

מרקל אמנם "התעלמה מהפרובוקציה" – אך התחייבה להעלות בהדרגה את ההשקעה בהגנה. עם זאת, היא ביקשה להתחשב ולכלול בכך גם את התקציב המופנה לפיתוח בינלאומי

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *