ממשלת רוסיה דחתה את קריאות האיחוד האירופי וארה"ב לשחרר את מאות מפגיני האופוזיציה שנעצרו במהלך ההפגנות אתמול, בטענה כי "ההפגנות היו לא חוקיות, פרובוקציה". מנהיג האופוזיציה ומארגן ההפגנות נקנס ב-350 דולר ונשלח ל-15 יום בכלא

הקרמלין דחה את הקריאות של האיחוד האירופי וארצות הברית לשחרר את מפגיני האופוזיציה שנעצרו אתמול במהלך הפגנות מחאה "לא חוקיות", וטען שמארגני ההפגנות ברחבי רוסיה שילמו לצעירים להשתתף בהן.

כזכור, משטרת רוסיה עצרה אתמול מאות מפגינים ברחבי המדינה, בהם מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני, לאחר שאלפי אנשים יצאו לרחובות למחות על השחיתות הציבורית ולדרוש את התפטרותו של ראש הממשלה דמיטרי מדבדב. ל

טענת הארגון שבראשו עומד נבלני, "הקרן למלחמה בשחיתות", מדבדב צבר נכסים אדירים, בהם נדל"ן, יאכטות, כרמים ואף בית לגידול ברווזים ומסיבה זו נשאו אתמול מפגינים רבים כרזות שבהן נראו ברווזי צעצוע צהובים.

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ששוחח עם כתבים במוסקבה, כינה את הפגנות המחאה "פרובוקציה", ואמר שהרשויות חוששות שפעילי אופוזיציה ינסו לעודד אנשים לעבור על החוק שוב בעתיד.

עם זאת, אמר פסקוב, הקרמלין יקשיב לסיבה שבגינה יצאו אנשים רבים להפגין ברחובות הערים נגד הממשלה הרוסית. קודם לכן האשים הקרמלין את מארגני הפגנות המחאה בליבוי אלימות. פסקוב אמר שהקרמלין מכבד את הזכות להפגין, אבל טען שההפגנות אתמול לא היו חוקיות והאשים את המארגנים ב"הטעיה מודעת של האנשים".

מוקדם יותר, מתחה ממשלת גרמניה ביקורת על מעצרם של מאות מפגינים ברוסיה. דובר הממשלה סטפן זייברט קרא לרוסיה לכבד את זכויות האדם שחשובים מאוד לדבריו לדמוקרטיה הרוסית. כמו כן, הממשלה הגרמנית גם מתחה ביקורת על המעצר ההמוני של מפגינים בבלרוס.

האיחוד האירופי קרא לרשויות ברוסיה לשחרר את המפגינים העצורים. בהודעת האיחוד נמסר שפעולות המשטרה הרוסית "מנעו את הניצול הבסיסי של חופש הביטוי ההתאגדות בדרכי שלום – שהם זכויות יסוד מקודשות בחוקה הרוסית". בבריסל גם קראו לרוסיה לקיים את כל ההתחייבויות הבינלאומיות שלה, לקיים זכויות אלה ולשחרר ללא דיחוי את המפגינים הלא אלימים שנעצרו.

בתוך כך, נבלני הופיע היום בבית משפט בעקבות השתתפותו בהפגנה הלא חוקית. השופט קנס אותו בסכום של 20 אלף רובל (350 דולר) בגין השתתפותו בהפגנה לא חוקית ופסק שהוא יישלח לכלא ל-15 ימים בגין אי ציות לשוטר.

רוסיה: פעיל אופוזיציה הפגין נגד פוטין ונעצר