הפיגוע בלונדון: "המחבל אינו קשור לארגון דאעש"

משטרת בריטניה הודיעה הערב: כי אין ראיות שהמחבל מלונדון, חאלד מסעוד, היה קשור לדאעש או אל-קאעידה. עם זאת, הוא התעניין בג'יהאד ושיטותיו מזכירות פיגועים של ארגון הטרור.

גורמים במשטרת בריטניה הודיעו הערב (יום ב') כי החוקרים לא מצאו שום ראיה לכך שהתוקף שרצח ארבעה בני אדם בפיגוע הדריסה והדקירות בלונדון בשבוע שעבר היה בקשר עם דאעש או עם אל-קאעידה. בכיר המשטרה ניל באסו אמר כי אין ספק שלתוקף, חאליד מסעוד, "היה עניין בג'יהאד", אבל החוקרים לא מצאו עדות לכך שהוא דיבר עם אנשים אחרים על תכניות כלשהן לבצע פיגוע.

מסעוד, שהביא לפציעתם של עשרות אזרחים בפיגוע הדריסה בגשר ווסטמינסטר לפני שנורה למוות על ידי שוטר, לא הורשע בעבר בעבירות הקשורות לטרור, אולם היה מוכר לסוכנות לביטחון הפנים של בריטניה.

בראשית החקירה, גורמים ביטחוניים אישרו כי שמו עלה בחקירה קודמת, אולם הוא תואר כ"גורם זוטר" והחקירה נגדו לא המשיכה.

"שיטת הפעולה שלו מבוססת ככל הנראה על רמת תחכום נמוכה למדי, טכנולוגיה פשוטה ועלות נמוכה", הסביר בסו בהצהרה רשמית. הוא טען כי אופן הפעולה "הועתק ממתקפות אחרות, ומזכירים את הרטוריקה של מנהיגי דאעש מבחינת שיטת פעולה, ומתקפה המכוונת נגד שוטרים ואזרחים".

מסעוד, בן 52, הורשע בעבר וחי כמה שנים בסעודיה. המשטרה קבעה כי בתקיפה בשבוע שעבר הוא פעל לבדו, אולם היא מנסה עדיין להבין אם מישהו אחר השפיע עליו או נתן לו השראה. החוקרים המשיכו היום לחקור גבר בן 30 שנעצר אתמול וגבר בן 58 שנעצר זמן קצר אחרי ההתקפה. שניהם תושבי בירמינגהאם, העיר שבה חי מסעוד בתקופה האחרונה.

כזכור בשבוע שעבר מיד לאחר הפיגוע נטל דאעש אחריות למעשה, כפי שעשה בכמה "פיגועי בודדים" באירופה בשנה האחרונה.

באסו ביקש הערב מכל מי ששוחח עם מסעוד ביום שלפני הפיגוע ליצור קשר עם המשטרה. ממשלת בריטניה שבה וקראה לחברות תקשורת ומחשבים לתת למשטרה ולמודיעין של בריטניה גישה למסרים המוצפנים המועברים בין חשודים בטרור.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו