"דף חדש ביחסים בין רוסיה ואיראן"; ישראל צריכה לדאוג?

נשיא איראן מבקר ברוסיה, ובינתיים הוא מתקבל בכבוד. דובר הקרמלין הצהיר היום כי איראן היא בעלת ברית, וכי "שיתוף הפעולה בתחום הביטחון מסייע בפתרון בעיות אזוריות". רוחאני צפוי לבקש מפוטין להפסיק את שיתוף הפעולה אם ישראל. האם יצליח?

נשיא איראן חסן רוחאני הנמצא בביקור במוסקבה צפוי להיפגש בעוד זמן קצר עם עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין. בינתיים במוסקבה ממשיכים להעריף שבחים על יחסי רוסיה – איראן ולכנות את טהרן כ"ידידה קרובה של רוסיה". בתקשורת הרוסית דווח כי האיראנים והרוסים מנהלים מגעים על הסכם בתחום הגרעין האזרחי והן בשורה של פרויקטים משותפים בתחום הגז והאנרגיה ששווים מוערך בכ-10 מיליארד דולר.

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר: "איראן היא בת ברית שלנו, זו מדינה שותפה שלנו". לדברי פסקוב מטרת בואו של נשיא איראן לבירה הרוסית היא: "חיזוק ומינוף הקשרים בין שתי המדינות שנמשכים מזה כ-500 שנה. לאחרונה היחסים שלנו מתפתחים בכל הנוגע לקשרי מסחר וכלכלה ויש גם שיתוף פעולה בתחום הביטחון והדבר מסייע בפתרון בעיות בינלאומיות ואזוריות בוערות".

אתמול נפגש רוחאני עם ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב. בתחילת הפגישה התייחס רוחאני למטרות ביקורו ואמר: "אני מקווה שבמהלך הביקור הזה נהיה עדים לנקודת מפנה ביחסי שתי המדינות. אני מאוד שמח על כך שיחסי רוסיה-איראן לא מסתכמים בנקודה בודדת אחת, אלא במגוון רחב של תחומים כמו פוליטיקה, כלכלה, תרבות ובעניינים אזורים וגם בכאלו הנוגעים ליחסים בינלאומיים. אני מקווה שהפעילות המשותפת שלנו בזירה הבינלאומית תתרום לשלום ויציבות הן ברמה הבינלאומית והן במזרח התיכון".

ראש ממשלת רוסיה מדבדב אמר מצידו: "הייתי רוצה להביע תקווה שהביקור שלך כאן יהיה מועיל ביותר. כעת התבססו בין שתי האומות שלנו יחסים מתקדמים של ידידות וחום. אני מקווה שביקורך יעמיק עוד יותר יחסים אלו. אני משוכנע שהגעתך לכאן תפתח דף חדש בשיתוף הפעולה שבין רוסיה לאיראן".

בתוך כך, הפרשן הפוליטי של אתר "קומרסנט", אחד המשמעותיים ברוסיה, פרסם היום טור שעוסק בנושא הביקור שבו התייחס למערכת היחסים המקבילה שמנסה הקרמלין לנהל עם איראן וישראל. בהקשר זה כתב הפרשן דמיטרי דריזה: "בשנים האחרונות רוסיה ביססה קשרים טובים למדי עם ישראל. ישראל לא תומכת בסנקציות (המערביות על רוסיה) ושומרת על ניטראליות בסוגית קרים. במקביל רוסיה מנהלת יחסים של שיתוף פעולה עם האויב הגדול שלה.

"מה מוסקבה צריכה לעשות?", המשיך דריזה, "לא ברור. לתמוך באחד הצדדים זה בלתי אפשרי, וגם השכנת שלום ביניהם לא עומדת על הפרק. כל זה נראה כמו דרך ללא מוצא. לא סביר שהביקור של חסן רוחאני ישנה משהו בהקשר זה. כל מה שנותר הוא להסתפק ברווח הכלכלי".

מוקדם יותר היום פורסם ב"וושינגטון פוסט" כי רוחאני ינסה לשכנע את פוטין להימנע מלסייע לישראל בפעולותיה נגד איראן או לחלוק עמו "מידע מודיעיני רגיש" שיוכל לפגוע בעמדתה של איראן בסוריה – כך הסביר מקסים סוצ'קוב, עורך באתר החדשות האזורי "אלמוניטור" היושב במוסקבה. "יש חשש גדול בטהרן שמוסקבה תשתמש בה כקלף מיקוח כדי להשיג יחסים טובים יותר עם וושינגטון", הוסיף. "זו סוגיה שבה רוחאני עשוי להזדקק למעט אמון, אם לא לערובות מוצקות".

"רוסיה מוכנה להקריב את איראן לשיפור היחסים עם ארה"ב"

מה שאולי יעודד את ישראל, הוא דו"ח של אתר ממר"י, שעוקב אחר התקשורת במזרח התיכון, שממנו עולה כי היחסים בין רוסיה לאיראן, לרבות בזירה הסורית, אינם קרובים כמו שנדמה ולמעשה שתי המדינות מתרחקות זו מזו בגלל חזון שונה בכל הנוגע ליחסים עם ארה"ב.

כך, לדוגמה, בפברואר השנה צוטט באתר הרוסי "פרבדה" הפרשן דמיטרי נרסבוב שאמר כי איראן הופכת להיות בעיה משמעותית בראש ובראשונה עבור האינטרסים הרוסיים. במאמר אחר בעיתונות הרוסית נאמר כי רוסיה רואה באיראן "מדינה קפריזית ובלתי צפויה" ולכן "יש חלון הזדמנויות עבור הדיפלומטיה של טראמפ (להצליח)".

על פי ממר"י, "כבר כמה חודשים שיש חילוקי דעות בין הרוסים לאיראן בלחימה בסוריה". כך, למשל, רוסיה מעוניינת בהסדר בסוריה ומקווה שהרוסים יוכלו לעצב הסדר זה ואת עתיד המדינה, אך גם איראן מייעדת לעצמה את התפקיד "כחלק מרצונה להפיץ את האידיאולוגיה של המהפכה האיסלאמית". על פי הדו"ח, התקבלו גם דיווחים על עימותים בין כוחות רוסיים לכוחות איראניים בסוריה; "רוסיה מחסלת את תפקידה של איראן בזירה הסורית". בדו"ח נאמר כי למרות שיתוף הפעולה בין המדינות לאורך השנים, "איראן מרגישה שרוסיה נוטשת אותה לטובת אינטרסים אחרים: למשל השגת הבנות עם ארה"ב לשם הסרת הסנקציות מעליה, או לשם הפיכת טורקיה לשותף האזורי הבכיר של מוסקבה".

עוד עולה כי איראן מעוניינת להביא לחימום היחסים עם רוסיה ולכן פועלת, על פי אחד הדיווחים שמצוינים בדו"ח, לתת לרוסיה הטבות מפליגות, לרבות "פיצוי על הסנקציות המערביות בסך 50 מיליארד דולר", וזכויות אסטרטגיות כמו הקמת בסיסים ונמלים במפרץ הפרסי, שיכולים להיות בעלי חשיבות מול ארה"ב. מסקנת מחברי הדו"ח היא כי "רוסיה רואה באיראן קלף מיקוח מול ארה"ב ומוכנה לתת את הקלף בהתאם לתגובה האמריקנית".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן