בהצהרה משותפת טענו רוסיה, אירן ובנות בריתן בסוריה כי "המתקפה האמריקנית חצתה קו אדום" ואיימו כי "מעתה, נגיב על כל תוקפנות בסוריה". אתמול הצהיר נשיא ארה"ב: "מוכן להמשיך בפעילות הצבאית אם הדבר יידרש"

התקיפה האמריקאית בסוריה: איראן ורוסיה הוציאו היום הודעה משותפת לפיה התקיפה האמריקאית נגד בסיס חיל האוויר הסורי היא חציית קו אדום והודיעו כי "מעתה, נגיב על כל תוקפנות בסוריה". הדברים מגיעים על רקע החרפה של הטון אצל הרוסים מאז המתקפה של ארה"ב בסוריה בלילה שבין חמישי ושישי.

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הצהיר אמש במכתב לקונגרס כי ארצות הברית "מוכנה להמשיך בפעילות הצבאית אם הדבר יידרש". במכתב ששלח לקונגרס, לדובר בית הנבחרים פול ראיין ולסנאטור אורין האץ', נימק טראמפ את החלטתו: "פעלנו מתוך האינטרסים הקיומיים של ארצות הברית – אינטרסים של ביטחון לאומי ויחסי חוץ".

טראמפ הבהיר כי פעל מכוח "זכותי החוקית בנושא יחסי חוץ וכמפקד העליון של הצבא". את מכתבו סיכם במילים: "ארצות הברית תנקוט בפעולות נוספות, במידת הצורך וכפי הראוי, כדי לשמור על האינטרסים הלאומיים". בתוך כך, מזכיר המדינה רקס טילרסון יגיע השבוע למוסקבה כפי שתוכנן מראש – עד כה לא נמסר על ביטול של הביקור.

ביום שישי אמר ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, כי שיגור הטילים לעבר בסיס חיל האוויר הסורי היה "צעד אחד מהתנגשות צבאית בינינו לארצות הברית". ראוי לציין כי לפני התקיפה הזהירו כוחות אמריקאיים את רוסיה על פרטי התקיפה, וזו פינתה מהבסיס את חייליה שהיו מוצבים בו. פוטין כינה את התקיפה "פגיעה קשה" ביחסים בין שני הממשלים. לפי צילומי לווין, הבסיס שהותקף במערב המדינה שימש גם כוחות רוסיים רבים, חלקם מובחרים, הלוקחים חלק בסיוע הרוסי לכוחות אסד במאבקו בקבוצות המורדים השונות במדינה.

היום הגיב גם הנשיא הסורי בשאר אסד לראשונה למתקפה: בשיחה עם נשיא אירן חסן רוחאני אמר אסד כי "ארה"ב נכשלה בהשגת המטרה שרצתה להשיג באמצעות התוקפנות". לדברי אסד, ארצות הברית ניסתה "להעלות את מורל המחבלים שנתמכים על ידיה, לאחר נצחונות צבא סוריה". אסד הוסיף כי "העם והצבא נחושים להביס את הטרור בכל שטחי סוריה".

בארצות הברית ממשיכים מנגד בהצהרות לוחמניות: שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, אמרה לפנות בוקר כי החלפת שלטונו של אסד הכרחית על מנת להגיע לפתרון מדיני בסוריה. "אנחנו לא רואים אפשרות לסוריה שלווה כשאסד שם", אמרה השגרירה בריאיון לרשת החדשות CNN האמריקנית.

היילי הוסיפה בריאיון, שישודר במלואו מאוחר יותר היום, כי הוצאתו של הנשיא הסורי בשאר אל אסד מהנהגת המדינה היא אחת מהמטרות המרכזיות של הנשיא טראמפ בתקופת כהונתו. בנוסף, פירטה השגרירה, ינסה טראמפ להביס את דאע"ש, ולמנוע את המשך ההשפעה האירנית בסוריה.

בתוך כך, סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס התקשר ביום שישי אל ראש הממשלה נתניהו וביקש להודות בשמו של הנשיא טראמפ על התמיכה הישראלית בפעולה האמריקנית בסוריה. פנס גם עדכן את רה"מ נתניהו בפרטי התקיפה ותוצאותיה. רה"מ נתניהו חזר והדגיש את הצורך למנוע הפצה ושימוש של נשק כימי. כזכור, הן נתניהו והן צה"ל הוציאו הודעות רשמיות של תמיכה בתקיפה.

תוכנית התקיפה: טראמפ העדיף את היועצים הצבאיים והחליט להגיב