על פי הוידאו המצורף לכתבה, סבורים מומחים צבאיים כי חלק מהטילים עשויים להיות מזויפים ולמטרות ראווה בלבד • במקביל, הגרדיאן מדווח כי "ארה"ב שוקלת ליירט טילי ניסוי של צפון קוריאה". צפון קוריאה מזהירה: "אם ארה"ב תגיב תהיה מלחמה"

בסוף השבוע ערכה צפון קוריאה מצעד צבאי גדול ברחובות הבירה פיונגיאנג, בו בין השאר הוצגו לראווה טילים מסוגים שונים אשר לפי הצהרות המשטר הם בעלי יכולת להכות במטרות במרחק עשרות אלפי קילומטרים. הטילים החדשים עוררו חשש בקרב מדינות במערב מפני אפשרות להסלמה באזור, אך כעת מומחים צבאיים שבחנו את הצילומים מהמצעד טוענים כי יתכן והטילים היו למעשה זיוף.

בסרטון של שידור המצעד נראה כי אחד הטילים שהוצב על גבי משאית זז באופן חשוד במהלך הנסיעה. צ'אד אוקארול מסוכנות הידיעות NK News המתמחה בצפון קוריאה אמר כי הוא מטיל ספק באותנטיות של הטיל: "ניתן לראות שקצהו של הטיל פשוט זז ברוח", הסביר. לי איל-וו, בכיר בחברה ביטחונית פרטית בדרום קוריאה, אמר לסוכנות הידיעות AFP כי הוא חושד שהטילים זויפו למטרות ראווה: "יתכן כי כל הטילים שראינו היו בעצם זיופים שנעשו במטרה להרשים את העולם".

במסגרת המצעד, שנערך לרגל יום הולדתו ה-105 של אבי האומה קים איל סונג, הזהירה המדינה המבודדת את ארצות הברית באמירה כי "יש לסיים את ההיסטריה הצבאית של טראמפ שהגיעה לשלב מסוכן". הטלוויזיה הממלכתית הציגה צילומים של מה שנראה כטילים בליסטיים בין-יבשתיים בעלי יכולת שיגור מצוללות, על גבי משאיות שעברו לנגד עיניו של המנהיג קים ג'ונג און.

מספר שעות בלבד לאחר המצעד, ערכה צפון קוריאה ניסוי כושל בשיגור של טיל בליסטי מאתר בצפון המדינה, אך הזהירה כי תמשיך לבצע ניסויים. מאוחר יותר אמר סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, שנמצא בביקור בדרום קוריאה כי ההפצצות האמריקאיות האחרונות בסוריה ובאפגניסטן מראות שאסור לבחון את נחישותו של הנשיא דונלד טראמפ: "כל האופציות על השולחן מבחיתנו", אמר פנס. הנשיא עצמו אמר לכתבים כשנשאל האם יש לו מסר לקים ג'ונג און: "שיתנהגו יפה".

במקביל, שני גורמים אמריקנים ששוחחו עם כתב ה"גרדיאן" אמרו היום (ג') שהצבא האמריקני שוקל ליירט טילי ניסוי של פיונגיאנג, כדי להפגין את עוצמתה של ארה"ב ולהרתיע את צפון קוריאה. המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה, בעקבות תוכנית הגרעין של המדינה המבודדת והניסויים שלה בטילים בליסטיים, גורמת לפנטגון לחפש דרכים להפעיל עליה לחץ לשנות את דרכה.

הגורמים אמרו שמזכיר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס סיפר לקונגרס על האפשרות הזאת. אחד הגורמים האמריקנים אמר כי אם ארה"ב אכן תיירט טיל שמשוגר בניסוי של צפון קוריאה הדבר יקרה אחרי הניסוי הגרעיני השישי של צפון קוריאה. המטרה, כאמור, היא לאותת לפיונגיאנג שארה"ב יכולה להגיב באופן צבאי למעשים שדונלד טראמפ אמר שאינם מקובלים.

מומחים אמריקנים טוענים כי יירוט טיל בניסוי צפון קוריאני עלול לגרום להסלמה שוושינגטון לא תוכל לשלוט עליה, כזו שעלולה להוביל גם למלחמה בחצי האי קוריאה ולפגוע בדרום קוריאה ובבעלת ברית נוספת של ארה"ב, יפן. הגורמים ששוחחו עם ה"גרדיאן" אמרו כי הפנטגון לא מעוניין להשתמש במערכת ההגנה האווירית שארה"ב מספקת לדרום קוריאה, THAAD . ארה"ב, נזכיר, שלחה את נושאת המטוסים קרל וינסטון לאזור בעקבות המתיחות האחרונה.

אתמול המשיכה צפון קוריאה ברטוריקה המלחמתית והמתגרה שלה. סגן שר החוץ, האן סונג ריול, אמר כי המדינה תמשיך בניסויי הטילים – למרות הגינויים הבינלאומיים, החשש מסנקציות והיחסים המתוחים עם ארה"ב. "נבחן טילים על בסיס שבועי, חודשי ושנתיי", אמר סגן השר ל-BBC. הוא הדגיש כי אם ארה"ב תגיב בפעולה צבאית המצב יתפתח ל"מלחמה כוללת", וכי "עידן הסבלנות האסטרטגית" של צפון קוריאה נגמר.

קים אין-ריונג, סגן שגריר צפון קוריאה באו"ם, אמר כי ארה"ב הופכת את חצי האי קוריאה ל"מקום הרגיש ביותר בעולם", ויוצרת "מצב מסוכן שבו מלחמה גרעינית עלולה לפרוץ בכל רגע". הוא הוסיף כי התרגילים המשותפים של צבאות ארה"ב ודרום קוריאה מהווים "תוקפנות מלחמתית" ושצפון קוריאה "מוכנה להגיב בכל דרך של מלחמה שארה"ב רוצה".