מזה כשנה מנסה יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לקדם מהלך בתמיכת המדינות הערביות, ולפיו תתנצל בריטניה על חלקה ב'הצהרת בלפור' שהעניקה את ההכרה בזכותם של היהודים למדינה עצמאית - בפעילות משרד החוץ נמנעה ההתנצלות

בריטניה הודיעה כי היא דוחה את דרישת הפלסטינים 'להתנצל' על 'הצהרת בלפור' ומבהירה, כי היא "גאה בתפקידה של בריטניה בהקמת מדינת ישראל".
בהודעה שפרסמה ממשלת בריטניה נאמר עוד, כי "זהו עניין היסטורי ואין לנו כוונה להתנצל עליו".

מזה כשנה מבקש יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לקדם מהלך בתמיכת כלל המדינות הערביות, שמשמעותו, לגרום לבריטניה להתנצל על 'הצהרת בלפור'.

בכינוס הליגה הערבית שהתקיים בבריטניה לפני כשנה האשים יו"ר הרש"פ, כי "הצהרת בלפור (ההכרה הבריטית בזכותם של היהודים למדינה עצמאית בארץ ישראל. ניתנה ב1917) היא הצהרה מקוללת שניתנה על ידי מי שהדבר אינו שייך לו, למי שאינו ראוי לו".

הוא האשים עוד, כי "בהתבסס על ההצהרה הזו הועברו מאות אלפי יהודים מאירופה ומחוצה לה לפלסטין על חשבון בני עמנו הפלסטינים, שהם, אבותיהם ואבות אבותיהם חיו אלפי שנים באדמת מולדתם". בהמשך אף ביקש אבו מאזן ממדינות ערב לסייע לפלסטינים בתביעה שיגישו נגד בריטניה על הרקע הזה.

"אנחנו פועלים לפתוח את תיקי הפשעים הישראלים נגד עמנו מסיום המנדט הבריטי בפלסטין, עבור במעשי הטבח שבוצעו ב-1948 וכלה במה שקרה לאחר מכן". גילה יו"ר הרשות.

לפי כחצי שנה, הצליח משרד החוץ להביא לכך שיתקיים דיון מיוחד בנושא הרגיש בפרלמנט הבריטי.

בדיון השתתפו נציגים ישראליים רשמיים כאשר מי שניהלו אותו היו, שגריר ישראל בבריטניה, מארק רגב, ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר, ד"ר דורי גולד.

יצוין, כי אל הכינוס שיגרה ישראל בנוסף, את אלן בייקר לשעבר היועץ המשפטי של משרד החוץ, ואת איש השמאל המוכר יאיר הירשפלד, ממעצבי הסכם אוסלו, שנוכחותו באירוע באה לבטא את הקונצנזוס בישראל סביב הנושא הרגיש.

כעת, עם הודעת ממשלת בריטניה נראה כי המאמצים הישראליים אכן נשאו פרי.

חוצפה פלסטינית: דורשים מהבריטים להתנצל על 'הצהרת בלפור'

ביזארי: אבו מאזן מאיים לתבוע את בריטניה על…הצהרת בלפור