על רקע המתיחות עם צפון קוריאה: סין השיקה לראשונה נושאת מטוסים

במפגן כוח משמעותי השיקה סין את נושאת המטוסים הראשונה שפותחה ויוצרה במדינה, ומצטרפת לשורות חיל הים שלה. השקתה היא חלק מתוכנית שאפתנית לגידול דרמטי בכוח הימי של סין ומגיעה על רקע המתיחות הביטחונית באזור. צפו

סין הציגה היום (רביעי) את נושאת המטוסים הראשונה מתוצרת המדינה, שתצטרף לנושאת המטוסים הנוספת בצבא סין, אשר נרכשה מאוקראינה ב-1998. זאת, ברקע המתח הגואה עם קוריאה הצפונית והחשש להיחלשות אחיזתה של בייג'ינג בים סין הדרומי.

הספינה תוכל לשאת משקל של 50 אלף טון, ותותאם למטוסי הקרב הסיניים מסוג J-15. מומחים צבאיים מסרו לתקשורת הממלכתית במדינה כי נושאת המטוסים, שעוצבה ויוצרה בסין, לא צפויה להיכנס לשירות מבצעי עד 2020.

מומחים לענייני צבא ברחבי העולם ציפו בכיליון עיניים להשקתה של הספינה, ובחודשים האחרונים פורסמו אינספור תמונות לוויין שלה וידיעות חדשותיות בנושא. סין אישרה את דבר פיתוחה בסוף שנת 2015, אך מעט ידוע על תכנית הפיתוח של נושאת המטוסים, שנחשבת לסוד מדינה.

בסוכנות הידיעות הסינית "שינחואה" ציינו כי מערכת ההנעה והמערכות הנוספות של נושאת המטוסים שבנייתה החלה לפני ארבע שנים מותקנות, וכעת נותר שלב הבדיקות ואיתור התקלות לפני שתיכנס לשירות מלא.

"השקת נושאת המטוסים מפגינה את עוצמת הייצור המקומי, שהגיע להישג גדול צעד אחר צעד", נמסר בתקשורת הממלכתית. הצגת נושאת המטוסים לציבור נערכה ברקע לחגיגות 68 שנה להקמת חיל הים הסיני שאירעו ביום ראשון השבוע.

נושאת המטוסים החדשה בעלת הנעה קונבנציונלית והיא במשקל של 50 אלף טונות (כולל הציוד). 24 מטוסי קרב הסיניים מדגם שניאנג J-15 הבנויים על בסיס סוחוי 33 הרוסיים ישרתו על נושאת המטוסים החדשה. בנוסף ישהו עליה 12 מסוקים עם יכולות נגד צוללות. לשם השוואה, על נושאות מטוסים אמריקניות מדגם "נימיץ" משרתים 90-85 מטוסים ומסוקים.

חיל הים הסיני הגביר באחרונה את פעילותו. נושאת המטוסים הראשונה של הצי נצפתה לאחרונה סביב טיוואן, אך היא מיועדת בעתיד לשמש כספינת אימונים ולא כחלק מסדר הכוחות (סד"כ) הקרבי של הצי הסיני.

סין טוענת שכמעט כל ים סין הדרומי נמצא בשטחה. בשטח זה נמצאים מאגרים עצומים של גז ונפט ועובר סחר ימי בהיקף של 5 טריליון דולר מדי שנה. סין מפתחת בסיסים צבאיים על איים באזור זה ובין היתר הקימה שם שדות תעופה צבאיים. מדינות אחרות כמו טיוואן, מלזיה, הפיליפינים, וייטנאם וברוניי טוענות שגם להן יש ריבונות על חלק מים סין הדרומי. טיוואן טוענת שסין בונה שתי נושאות מטוסים, ויש מומחים הטוענים שהיא בונה עוד ארבע נושאות מטוסים. אחת מהן, Type 002, נבנית במספנה ליד שנגחאי. אך כאמור – רק אחת הוצגה ביממה האחרונה.

בתקשורת הסינית התראיינו מומחים שטענו שארצם זקוקה לשש נושאות מטוסים ולרשת בסיסים בינלאומית כדי לתמוך בפעילותן. הצי הסיני מפגר בהרבה מאחורי ארצות הברית המפעילה עשר נושאות מטוסים, אחת מהן – קרל וינסון – נשלחה עם ספינות נוספות לאזור קוריאה לנוכח המתיחות עם פיונגינאנג.

2 תגובות

לא יודע עד כמה היא יעילה, אחרי הכל היא מיוצרת בסין…

לא מצאו יום יותר טוב מאשר היום הגשום הזה?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן