בוריס סטקלר, אחראי ללכידת נאצים אחרי מלחמת העולם השנייה, חשוד בהריגת לאומן אוקראיני ששיתף פעולה עם הנאצים, לפני למעלה משישים שנה. לא ברור אם הוא אכן נרצח או שמא הרג את עצמו, אך הפרקליטות באוקראינה שוקלת להעמידו לדין

הפרקליטות באוקראינה החליטה באחרונה לפתוח באופן חסר תקדים בחקירה פלילית נגד גיבור מלחמת העולם השנייה, יהודי בן 94, בחשד שהרג משתף פעולה עם הנאצים. גיבור המלחמה, אלוף-משנה בוריס סטקלר, הוזהר כי הוא צפוי לעמוד לדין בגין הריגת לאומן אוקראיני בשנת 1952.

סטקלר היה קצין בכיר בצבא הסובייטי ולאחר המלחמה מונה כקצין בקג"ב ואחראי ללכידת נאצים ומשתפי פעולה עמם במערב אוקראינה. במהלך אחד הקרבות המפורסמים במחוז רובנו במערב אוקראינה, סטקלר היה מעורב בעימות עם לאומנים ששיתפו פעולה עם הנאצים. אדם בשם ניל חסייביץ, שהיה מורה. תעמולן ושופט במחוז בתקופת המלחמה, נורה ונהרג. יש הטוענים כי חסייביץ התאבד.

ארגונים לאומניים מקומיים הגישו באחרונה תלונה נגד סטקלר והאשימו אותו באחריות לחיסול חסייביץ – עובדה שסטקלר אינו מכחיש. ואולם, באופן חסר תקדים החליטה כאמור התביעה הכללית במחוז רובנו לפתוח לפני שבועיים בחקירה פלילית נגד סטקלר. בהמשך יוחלט אם להביא את המקרה בפני שופט ובמקביל אם לעצור את סטקלר שמתגורר כיום באוקראינה.

יצוין כי סטקלר הוכר כגיבור מלחמה מקומי והוא מוזמן בקביעות למצעדים לציון הניצחון על הנאצים. הוא נפצע במהלך המלחמה וקיבל אינספור מדליות לציון אומץ לבו. זאת הפעם הראשונה שהרשויות באוקראינה מבקשות לעצור אדם שפעל נגד משתפי פעולה עם הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה ולאחריה.

אלכס טנצר, שמשפחתו נרצחה בתקפות השואה באזור רובנו, אמר כי מדובר בלא פחות מליקוי מאורות של האוקראינים. "אני לא יודע אם זו אנטישמיות או לא. באוקראינה יש מדי פעם תלונות מצד ארגונים לאומניים וחבל שהשלטונות מתייחסים לזה ברצינות. חבל שהשלטון באוקראינה לא עוצר את הדברים הזוועתיים האלה, כשעכשיו, בימים האלה, חוגגים ניצחון על גרמניה הנאצית רודפים את היהודי הזה שנלחם נגד הנאצי הזה ודומיו".