"הוא אינו מסוגל להנהיג", הסביר טראמפ • קומי, שמונה לתפקיד ע"י אובמה, הפך בחודשים האחרונים יעד לביקורת הן מצד הדמוקרטים והן מצד הרפובליקנים • בכירים במערכת הביטחון של ארה"ב זועמים על התנהלות הנשיא

שוב דרמה פרסונלית בארה"ב: הנשיא דונלד טראמפ החליט הלילה (שעון ישראל) לפטר במפתיע את ראש ה-FBI, ג'יימס קומי. במכתב הפיטורים ששיגר לו כתב טראמפ: "אתה לא מסוגל להנהיג באופן יעיל".

לטענת הנשיא, "יש צורך להחזיר את אמון הציבור בסוכנות הביון המרכזית".

טראמפ הוסיף כי "ה-FBI הוא אחד המוסדות היקרים והמוערכים ביותר של מדינתנו, והיום יהיה סימן של התחלה חדשה עבור היהלום שכתר של אכיפת החוק שלנו".

יצוין כי קומי מונה לתפקיד ע"י הנשיא הקודם, ברק אובמה. בחודשים האחרונים הפך קומי ליעד לביקורת הן מצד הדמוקרטים והן מצד הרפובליקנים. הדמוקרטים מאשימים שהוא אחד הגורמים להפסד של הילרי קלינטון, מאחר שזמן קצר לפני הבחירות, כשהיא מובילה בבטחה בסקרים, הוא (קומי) פרסם כי נפתחה חקירה בנוגע לפרשת האי מיילים. ימים ספורים לאחר מכן הודיע קומי כי הוא סוגר את החקירה, אך למפרע התברר שקלינטון לא הצליחה לתקן את הנזק שנגרם לה.

קלינטון: תוצאת הבחירות גבתה "מחיר רגשי כבד; ראש ה-FBI אשם בתבוסה"

טראמפ, מנגד, בחר אף הוא לבקר לאורך החודשים האחרונים את קומי. "קומי הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לקלינטון…קומי נתן לה יד חופשיה לעשות דברים רעים רבים", טען טראמפ רק בשבוע שעבר, והוסיף: "עלילת טראמפ-רוסיה המזוייפת היא תירוץ בידי הדמוקרטים להפסד בבחירות".

טראמפ אף צייץ כי מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט צ'אק שומר יצא נגד ראש ה-FBI המפוטר לאחרונה ואמר כי אין לו בו אמון. "מדוע עכשיו הוא כל כך זועם על הפיטורים?", שאל הנשיא.

גורמים ביטחוניים בכירים בארצות הברית הביעו זעם על אופן ביצוע ממהלך הפיטורים. "סוכנויות המודיעין בארצות הברית לא קיבלו התראה מראש על הפיטורים", הם האשימו בשיחה ל'רויטרס'.

גם במפלגה הדמוקרטית ביקרו את המהלך. דברים חריפים בהקשר הזה השמיע מנהיג הדמוקרטים, צ'אק שומר. טראמפ לא נותר חייב ותהה: "רק לאחרונה אמר שומר כי אין לו אמון בקומי, מדוע עכשיו הוא כל כך זועם על הפיטורין?".

טראמפ אמר שיש מרד ב-FBI והקנוספירציה חוגגת