אנדרו מקייב, ממלא מקומו של ראש ה-FBI דחה את טענות הנשיא שבעקבות חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות ב-FBI איבדו אמון בקומי: "השירות עם קומי היה מהזכויות הגדולות בחיי, אעדכן את הקונגרס על כל ניסיון להפריע לחקירת הקשרים עם רוסיה"

ממלא מקום ראש ה-FBI אנדרו מקייב התייצב הערב (יום ה') לשימוע דרמטי בענייני ביטחון לאומי בסנאט, וגיבה את קודמו בתפקיד ג'יימס קומי שהודח שלשום על-ידי דונלד טראמפ, ובנוסף סתר בזו אחר זו את טענות הנשיא בנוגע לחקירה המטלטלת סביב התערבותה של רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנה שעברה.

מקייב סתר את טענות הבית הלבן שלפיהן עובדי הבולשת איבדו את אמונם בקומי. הוא טען כי לראש ה-FBI היוצא דווקא הייתה "תמיכה נרחבת" בתוך הסוכנות: "אני מעריך מאוד את המנהל קומי. יש בי כבוד גדול ליכולותיו הגבוהות ולהגינותו", אמר במהלך השימוע.

במקביל, בריאיון לרשת NBC אמר הנשיא דונלד טראמפ: "עמדתי לפטר אותו (קומי) בכל מקרה, בלי קשר להמלצות של התובע הכללי וסגנו. הייתה לי ארוחת ערב איתו, הוא רצה להישאר ראש FBI, ואז הוא אמר לי שאני לא תחת חקירה. שאלתי אותו אם זה אפשרי אם הוא יוכל לומר לי אם אני תחת חקירה והוא אמר לי 'אתה לא תחת חקירה'. אני אישית, לא יודע לגבי הקמפיין או אחרים".

כזכור בתדרוך שנערך לעיתונאים בבית הלבן אתמול נטען כי "טראמפ רצה לפטר את קומי מהיום הראשון".

בעיתון "ניו יורק טיימס" דווח שראש ה-FBI פוטר לאחר שביקש ממשרד המשפטים עוד משאבים כספיים לחקירת הקשרים בין אנשי טראמפ לרוסיה בבחירות

הבית הלבן: "טראמפ רצה לפטר את קומי מהיום הראשון"

הסאגה החלה כאשר סוכנויות המודיעין של ארה"ב, קבעו בדו"ח שפורסם בינואר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה בשנה שעברה לשבש את הבחירות לנשיאות בארה"ב, וכי במסגרת המבצע שניהלה רוסיה פרצו האקרים לחשבונות דואר אלקטרוני של אנשי המפלגה הדמוקרטית והדליפו את תוכנם – כדי להביך את הדמוקרטים ולעזור לטראמפ לנצח בבחירות.

בעקבות פיטורי קומי האשימו צירים דמוקרטים בקונגרס את הנשיא הרפובליקני בניסיון להכשיל את חקירת ה-FBI בהתערבות הרוסית. גם גורמים במפלגה הרפובליקנית הביעו דאגה מהעיתוי. מקייב בא להעיד בדיון במקום קומי.

מקייב הסכים בשימוע שלא לעדכן את הבית הלבן על ההתפתחויות בחקירה בעניין רוסיה, והבטיח לעדכן את הקונגרס בכל ניסיון לעכב את החקירה. הוא הדגיש כי פיטוריו של קומי לא גרמו ל-FBI לצמצם את החקירה בעניין רוסיה.