התקשורת בארה"ב מאשימה את הנשיא בהדלפת מידע מודיעיני מסווג ורגיש בפני שר החוץ הרוסי • מדובר במידע מסווג אודות דאע"ש ושהתקבל על ידי מדינה שלישית - "הנשיא חשף מידע בפני הרוסים, יותר מאשר שיתפנו עם בנות בריתנו"

האם הנשיא טראמפ שוב מסתבך?

ארצות הברית סוערת לנוכח הדיווח כי במהלך פגישתם בשבוע שעבר, חלק הנשיא טראמפ עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מידע מודיעיני רגיש ומסווג אודות 'המדינה האיסלאמית'.

מהדיווח שראה אור לראשונה ב'וושינגטון פוסט' עולה, כי המידע אותו חלק הנשיא עם שר החוץ הרוסי והשגריר הרוסי שנכח גם הוא בפגישה, התקבל על ידי מדינה המקיימת עם ארצות הברית 'הסכם שיתוף מודיעיני', כשהמידע עצמו שהועבר, מוגדר ברמת סיווג כה גבוהה, עד שגם מדינות המוגדרות כ'בני ברית', ניזונות מהמידע אך ורק באופן מבוקר ומצונזר. כאשר גם בתוככי הממשל עצמו המידע מועבר באופן מוגבל ביותר.

יצויין, כי אותה מדינה ששיתפה את ארה"ב במידע שהגיע לידיה באמצעות מקורותיה ב'מדינה האיסלאמית', לא העניקה לארה"ב אישור לשתף במידע מדינות נוספות.

אותה מדינה הביעה זעם על הדיווח, והאשימה, כי חשיפת המידע מסכנת מקור מודיעיני קריטי שאוסף מידע על מהלכיו של ארגון הטרור הגדול בעולם.

מדובר על מידע קוד-מילה", אומר בכיר המכיר את הנושא, כשהוא משתמש בטרמינולוגיה שבה משתמשים בארה"ב כדי לתאר את המידע המסווג ביותר של סוכנויות המודיעין.

יצויין כי מיד לאחר הדיווח, נקטו בכירים בקהיליית המודיעין של ארה"ב בצעדים שונים כדי למנוע נזק עתידי שיוריד את המידע ואת יחסי המדינות לטמיון.

יובהר, כי על אף העובדה כי מדובר בחריגה מהכללים המקובלים וכי אם גורם בכיר אחר בממשל היה חולק את המידע עם מדינה זרה, הרי שהחוקה מאפשרת לנשיא להסיר את רמת הסיווג ואת החיסיון ממסמכים שהוא מוצא לנכון, כך שבפועל הנשיא לא עבר על החוק.

אלא שגורמים שונים בקהילת המודיעין מהעבר ובהווה הביעו דאגה לנוכח שיקול הדעת שמפעיל הנשיא בבואו לשתף מידע מודיעיני במישור הדיפלומטי.

מידע לאחר הדיווח והסערה שפרצה בעקבותיו, פרסם היועץ לביטחון לאומי ריימונד מקמאסטר שנכח אף הוא בפגישה הודעה, בה נאמר, כי "הנשיא ושר החוץ סקרו איומים משותפים לשתי המדינות מארגוני הטרור כדי לכלול איומים על התעופה. מקורות מודיעין או שיטות לא היו חלק מהשיחות בשום נקודת זמן ולא נחשפו פעולות צבאיות שלא היו ידועות בפומבי".

בהמשך פרסן הודעת הבהרה אף שר החוץ רקס טילרסון, "במהלך פגישתו של טראמפ עם שר החוץ הרוסי לברוב, השניים נדונו במגוון נושאים, שחלקם היו המאמצים המשותפים והאיומים הקשורים לפעילות נגד-טרור. במהלך החלפת המידע נדונו איומים ספציפיים, אך לא נחלקו מקורות, שיטות או פעילויות צבאיות".