פוטין מגן על טראמפ: "מוכן להעביר את תמלולי השיחה"

סערת ההדלפות: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יוצא להגנת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "הוא לא העביר שום סודות לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב". פוטין הוסיף כי הוא מוכן להעביר לקונגרס את פרטי השיחה אם זה יעזור להפיג את חששם

 • "איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (רביעי) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא העביר שום סודות לשר החוץ סרגיי לברוב במהלך פגישתם בשבוע שעבר – וכי הוא יכול להוכיח זאת. במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת איטליה פאולו ג'נטוליני, אמר פוטין כי מוסקבה מוכנה להעביר לקונגרס את תמלול השיחות אם זה יעזור להפיג את חששותיהם.

גורמים אמריקניים אמרו כי טראמפ חשף בפני לברוב ושגריר רוסיה בוושינגטון מידע רגיש ביותר על ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש), שהועבר לממשל מבעלת ברית במזרח התיכון. גורמים אמריקניים אמרו לניו יורק טיימס ולרשת NBC כי המקור למידע הרגיש היא ישראל. ברשת ABC דווח הלילה כי המידע מעמיד בסכנה מרגל שמפעילה ישראל בשורות דאעש.

"דיברתי איתו (לברוב) היום", אמר פוטין בחיוך, כשהוא לועג לדיווחים. "אצטרך להעניש אותו על כך שהוא לא חלק את הסודות האלו. לא איתי, לא עם גורמים בשירותי המודיעין. זה רע מאוד". פוטין אמר כי ארצות הברית נמצאת בתקופה של "סכיזופרניה פוליטית" גוברת. לדבריו, לא מאפשרים לטראמפ לעשות את עבודתו כראוי.

"קשה לדמיין אילו עוד שטויות האנשים הללו יכולים להמציא", אמר. "מה שמפתיע אותי הוא שהם מנסים לערער על המצב הפנימי באמצעות שימוש ברטוריקה אנטי-רוסית. או שהם לא מבינים שהם פוגעים בארצם שלהם, מה שאומר שהם פשוט טיפשים, או שהם מבינים הכול, מה שאומר שהם מסוכנים ומושחתים".

כזכור, אמש דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי ישראל היא שסיפקה לארצות הברית את המידע המסווג שאותו חלק טראמפ עם הנציגים הרוסים. הלילה דיווחה רשת ABC כי חייו של מרגל ישראלי שחדר לשורות ארגון דאע"ש נמצאים בסכנה בעקבות המידע שמסר טראמפ לשר החוץ הרוסי ולשגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסליאק. החשש הוא בחשיפת המקור בתוך הארגון בשל המידע המסווג שהודלף ואמור היה להישאר ברמת סודיות מוחלטת.

על פי הדיווח, המרגל העביר מידע על תכנון של פעילי דאע"ש לבצע פיגוע טרור במטוס שיהיה בדרכו לארה"ב בעזרת פצצה שתוחבא בתוך מחשב נייד. בעקבות המידע המהימן, ארה"ב הודיעה כי היא שוקלת לאסור על העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה לארצות הברית.

טראמפ הצהיר אתמול כי הייתה לו הזכות לחלוק את המידע ואמר כי "זו זכותי המלאה כנשיא". הוא הסביר כי המידע שמסר קשור ב"בפעילות טרור ולביטחון בטיסות ממניעים הומניטאריים". לדבריו, הוא עשה זאת משום שהוא רוצה ש"רוסיה תגביר את פעילותה במאבק מול דאע"ש והטרור".

היועץ לביטחון לאומי מקמאסטר אמר לאחר מכן כי המידע שנחשף היה הולם בהתחשב בשיחה שניהל טראמפ עם שר החוץ לברוב. לדבריו, "אני הייתי בחדר, מזכיר המדינה טילרסון היה בחדר וגם סגנית היועץ לביטחון לאומי דינה פאוול הייתה בחדר – ואף אחד מאיתנו לא הרגיש שהשיחה הייתה לא הולמת".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו