מאחורי הקלעים: חשש לחיי מרגל ישראלי או לגורלו הפוליטי של הנשיא?

הפרסומים הדרמטיים על כך שהנשיא טראמפ - בהתנהלותו חסרת האחריות - העמיד בסכנת חייים מרגל ישראלי בשורות דאע"ש, נשמעים באזני מומחי ביטחון כ"מוגזמים ומופרכים" שנועדו למטרה אחת לגמרי / פרשנות

התקשורת בארצות הברית, כמו גם התקשורת הישראלית, עוסקת בהרחבה בדיווחים הדרמטיים על ההדלפה הבעייתית של טראמפ לרוסים, הדלפה שמעמידה בסכנת חיים מרגל ישראלי בשורות דאע"ש. למרות ההבהרות של בכירים ישראלים שמדגישים שהיחסים עם ארה"ב נותרו כשהיו, יש מי שטענו שטראמפ למעשה גרם נזק כמעט בלתי הפיך.

אלא שמומחי ביטחון טוענים שמדובר ב"הגזמה והיסחפות". לטענתם, כלל לא בטוח שקיים מרגל בכיר כזה בשורות דאע"ש, ובודאי שפליטת פה אחת באזני פוטין לא אמורה להעמיד אותו בסיכון.

בנוסף, כך המומחים, אם היה מרגל כזה – הרי שהיה מוכן לו נתיב מילוט לשניה הראשונה שבה הוא יהיה נתון בסכנה. "אין סיכוי שהמוסיעין הישראלי יפעיל סוכן בכיר בארגון / מדינה כלשהי, ולא יעשה דבר כדי לחלצו בשעה שבכל העולם מתפרסמות ידיעות על הסכנה בה הוא שרוי.

לטענת המומחים, מקורם של הדיווחים בנושא, בדגש על הסנסציוניות שלהם, הוא ברצון של בכירים בקהיליית המודיעין האמריקני "לסגור חשבון" עם טראמפ, בעיקר בשל הדחתו של ראש ה-FBI, ג'יימס קומי.

טראמפ בדרך לישראל: השערוריות, המבוכות והתקלות

דברים ברוח זו מפרסם הבוקר פרשן חדשות 2, אהוד יערי. "ישראל מעבירה לארה"ב מודיעין רב הודות ליכולות האיסוף שרכשה במשך שנים, אבל חילופי המודיעין מתנהלים תמיד ברמה מסוימת של חשדנות וזהירות. שום מדינה איננה חושפת את מקורותיה ושיטותיה בפני ארגון מודיעין זר וכך נוהגת גם קהיליית המודיעין הישראלית שכל זרועותיה מיוצגות היטב בשגרירות בוושינגטון", הוא כותב.

לדבריו, "על כן גם אם דיבר טראמפ כדרכו קצת יותר מדי או קצת פתוח מדי – לא הייתה לו דרך לדעת מי המקור וכיצד הוא מופעל. גם לרוסים לא יהיה פשוט לעלות על העקבות. בנוסף, בכלל לא ברור שמדובר בפעולה של הפעלת סוכן לצורך גיוס מידע או במודיעין טכנולוגי מתקדם שחדר למערכות של דאע"ש".

יערי מוסיף: "לעומת זאת, אסור להקל ראש בעוצמת הסכנה הנשקפת להמשך שלטונו של טראמפ. אחרי יותר מחודש בוושינגטון בשיחות עם אינספור נושאי משרות – המסקנה היא שלא תהיה זו הפתעה מרעישה אם טראמפ יביא את עצמו לעמדה של מועמד להדחה כבר בשנת נשיאותו הראשונה.

הנכונות של סנאטורים וחברי קונגרס רפובליקנים להתייצב לימינו הולכת ודועכת בעיקר בגין הסתבכותה של פרשת המגעים עם הרוסים בטרם הבחירות לנשיאות".

יערי מסכם: "הדחתו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי, אחרי שסרב לבקשת טראמפ לעצור את החקירה נגד מי שהיה יועצו לביטחון לאומי, הגנרל מייקל פלין, עשויה להפוך במהירות לכדור שלג שיגלגל את טראמפ במדרון. מתרבים החשדות שבדומה לנשיא שהודח, ריצ'רד ניקסון, גם טראמפ עלול להימצא קשור לניסיונות שיבוש חקירה.

ולכן, הסיפור האמיתי הוא לא מה יעלה בגורל המידע המודיעיני שהודלף, אלא מה יעלה בגורלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן