חצי בן חורין: בית משפט פדרלי בניו יורק דחה את ערעורו השלישי של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, שביקש לבטל את תנאי השחרור לאחר שריצה 30 שנות מאסר. בדיון הציג עורך דינו תמונה שהעביר בזמנו לישראל

בית משפט פדרלי במנהטן שבניו יורק דחה היום (ד') את ערעורו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, שביקש לבטל את תנאי השחרור שהוטלו עליו לאחר ששוחרר מהכלא בנובמבר 2015. זו הפעם השלישית שפולארד, שריצה 30 שנות מאסר, הגיש ערעור ונדחה.

בין ההגבלות שביקש פולארד לבטל היו חיובו ללבוש אזיק אלקטרוני לכל מקום שהוא הולך, מעצר בית בשעות מוגדרות וניטור קבוע של מחשבו. עורכי דינו טענו כי תנאי השחרור מנעו מפולארד למצוא עבודה.

נציגת התביעה, עורכת הדין רבקה סול טיניו, אמרה בדיון כי תנאי השחרור של פולארד הגיוניים, במיוחד לאדם שריצה מאסר עולם ונשאר תחת סמכותו של הממשל האמריקני. סול טיניו כינתה את פולארד "משוחרר יוצא דופן שגרם לנזק רב לארצות הברית".

אחת משופטות ההרכב, רינה רגי, צידדה בהחלטת הממשל האמריקני ואמרה כי ההחלטה "לא צריכה להיות נתמכת על ידי שפע של ראיות או כל הוכחה אחרת". מנגד טען אליוט לאוור, אחד מעורכי דינו של פולארד, כי זה לא הוגן לחייב חברה כלכלית שרוצה להעסיק את פולארד לאפשר גישה למחשביה בגלל התנאים המגבילים.

בערעור ביקש פולארד שיסירו את האזיק האלקטרוני שהוא נושא על ידו מיום שחרורו. הבעיה לדבריו היא שהצורך להטעין את האזיק כל יום במשך כמה שעות גורמת לו לחלל שבת. בנוסף הוא דרש שייפסק המעקב אחרי מיקומו ומחשבו האישי.

עורך דינו חשף בבית המשפט בפעם הראשונה תמונה שהעביר מרשו לישראל, שבה רואים את הכור העיראקי ב-1981, לפני שישראל הפציצה אותו. לדבריו, זה סוג המידע שפולארד העביר בזמנו והוא כבר לא רלוונטי כיום. לכן הוא מבקש לשוב ולשקול את תנאי שחרורו.

כזכור, ג'ונתן פולארד שוחרר מהכלא ב-20 בנובמבר 2015. לאחר שחרורו בית המשפט הטיל עליו שורה של מגבלות מחמירות. בין היתר, כל בקשה ליציאה מחוץ לרדיוס של אזור מגוריו תחייב אישור של קצין המבחן, כאשר בקשות מהותיות יותר יחייבו מתן אישור מיוחד מוועדת השחרורים. כמו כן, ייאסר עליו לטוס לישראל ואף אסור יהיה לו לגלוש באינטרנט.