בתום חקירה של חודשיים מודה הצבא האמריקני כי בעקבות תקיפה של מטוסי ארה"ב במוסול שבסוריה נהרגו כמאה אזרחים. התוצאה הקטלנית נגרמה בעקבות פיצוצי משנה של מטענים שהטמין דאעש במבנה בעיר

צבא ארה"ב פתח לפני חודשיים בחקירה, בעקבות הפצצה אמריקנית במערב העיר מוסול בעיראק. באותה הפצצה, כך דווח בעיראק, נהרגו עשרות אזרחים.

ממצאי החקירה עולה כי פצצה שהטילה ארצות הברית גרמה לפיצוץ חומרי נפץ שהוצבו במקום על ידי לוחמי ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש), וכתוצאה מכך קרס המבנה ויותר ממאה אזרחים נהרגו – כך מסר היום (חמישי) צבא ארצות הברית.

הגנרל מת'יו איסלר, שהוביל את החקירה, אמר לכתבים כי מטרת התקיפה האווירית הייתה לחסל שני צלפים של דאעש, שהיוו איום על הכוחות העיראקיים. לדבריו, החקירה העלתה כי הפצצה גרמה לפיצוצי משנה של המטענים בקומות התחתונות של המבנה.

הגנרל הדגיש כי הכוחות העיראקיים והאמריקניים שהיו אחראים לתקיפה לא היו מודעים לכך שהיו אזרחים במבנה או שהוטמנו בהם חומרי נפץ. זאת התקרית הקטלנית ביותר שבה היו מעורבים אזרחים מאז החלה ארצות הברית במערכה האווירית שלה נגד דאעש ב-2014.

איסלר הסביר כי על אף שהמבנה שהותקף היה תחת מעקב במשך כמה שבועות, מזג אוויר מעונן שיבש את מאמצי הקואליציה הבינלאומית שלא הצליחה לשמור על מעקב רצוף אחריו ביומיים שקדמו לתקיפה הקטלנית.

הקרב לשחרור מוסול, המעוז הגדול האחרון של דאעש בעיראק, החל באוקטובר, ובשל החשש מפגיעה באזרחים הוא מתנהל באטיות. הכוחות העיראקיים הצליחו להשתלט מחדש על מרבית שטחה של העיר ולוחמי הארגון הקיצוני מתבצרים עתה באזור העיר העתיקה, שם שוכן המסגד הגדול שבו הוכרזה הקמת החליפות ביוני 2014.