סערה בבריטניה: קורבין עלה לקברו של אחד ממתכנני טבח מינכן

על פי הדיווחים, יו"ר הלייבור הגיע ב-2014 לטוניסיה, ושם הניח זר על קברו של עאטף בסיסו, בכיר אש"ף שחוסל בפריז ב-1992. גם במפלגתו מגנים אותו: "לא ייאמן, זה דפוס התנהגות מאוד מטריד"

מנהיג הלייבור הבריטי, ג'רמי קורבין, נסע לפני שלוש שנים לצפון-אפריקה, והניח זר על קברו של אחד המחבלים הפלסטינים שהיו מעורבים בטבח 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972 – כך נחשף ב"טיימס אוף סאנדיי". החשיפה הזאת זכתה לגינוי בממלכה המאוחדת, ומזכיר ההגנה הבריטי, סיר מייקל פלון, אפילו אמר כי היא מוכיחה שיושב ראש הלייבור אינו ראוי להיות ראש הממשלה בלונדון.

לפי הדיווח ב"טיימס", באוקטובר 2014 נסע קורבין לטוניסיה לקברו של עאטף בסיסו, שהיה אחראי המודיעין של אש"ף ב-1972, והיה מעורב בתכנון הפעולה באולימפיאדה. הוא חוסל ב-1992 בפריז, בפעולה המיוחסת למוסד, לאחר שנורה שלוש פעמים בראשו בסמוך למלון בבירה הצרפתית.

באותה עת היה קורבין כותב טור באופן קבוע ב"מורנינג סטאר", ואז כתב כי השתתף בטקס לזכרם של אנשים שנהרגו בידי סוכני מוסד בפריז בשנת 1991. הוא אמר כי "זרים הונחו על הקברים", ותיאר את היום כ"נוגע ללב". כעת הצליחו הבריטים לקשר בין שני האירועים. הבלבול נובע, בין השאר, מהעובדה שהחיסול של בסיסו רק מיוחס למוסד, ושבכל מקרה התרחש בשנת 1992, ולא 1991.

באותו יום גם השתתף באירוע שבו אחד הנאומים, כדבריו, קבע כי אזרחים זרים המשרתים בצה"ל עשויים להיחשף לתביעות על פשעי מלחמה בגלל הפגזת מטרות אזרחיות. הוא גם טען כי גיבוש ממשלת האחדות בין חמאס לפת"ח היה המניע העיקרי לפרוץ מבצע "צוק איתן" בשנת 2014.

החשיפה כי ראש מפלגת הלייבור בבריטניה הניח זר על קברו של מחבל פלסטיני מעוררת הדים בבריטניה, שבוע וחצי בלבד לפני הבחירות הכלליות במדינה. ג'רמי קורבין ספג ביקורת נרחבת – גם מגורמים במפלגה שלו.

ארגון "ידידי ישראל בלייבור", גוף המייצג 100 חברים במפלגת האופוזיציה הבריטית ומחוקקים לשעבר השואפים להיבחר מחדש בבחירות ב-8 ביוני, גינה את הדבר. "מדובר בדפוס התנהגות מאוד מטריד. כמעט בלתי ייאמן שכל חבר פרלמנט מהלייבור ישתתף בטקס לכבודו של אדם שהיה מעורב ברצח מרושע כזה של ספורטאים ישראלים חפים מפשע", אמר הארגון לאתר "טלגרף". הארגון הודיע כי הוא דורש הבהרות דחופות מלשכת המנהיג.

גם המועצה היהודית למנהיגות, ארגון גג של גופים פרו-ישראלים בבריטניה, תקף את קורבין על רקע הגילויים. מנכ"ל המועצה, סיימון ג'ונסון, אמר כי "לאור הפרסומים, הגיע הזמן שג'רמי קורבין יבהיר את עמדותיו בנוגע לטרור הפלסטיני. במבט ראשון, השתתפות בטקס הנחת זרים לכבוד מחבל ידוע – שהנהיג את אחד מהפעולות הידועות ביותר לשמצה של טרור בינלאומי, הטבח באולימפיאדת מינכן – נראית כמו חריגה מכללי ההתנהגות המקובלים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *