הקרע בעולם הערבי: קטאר מגיבה לראשונה למהלך האזורי נגדה, וטוענת: "מדובר בהחלטה שאין לה כל בסיס ומבוססת על נתונים שקריים" • אפקט דומינו? תימן מצטרפת לציר הסעודי-מצרי והודיעה על ניתוק הקשרים עם קטאר

קטאר מגיבה לראשונה להודעה הדרמטית של כמה ממדינות ערב על ניתוק הקשרים עמה ובהודעה שפרסמה נאמר, כי היא מגנה את החלטם של מצרים, בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה לנתק את היחסים עמה, "מדובר בהחלטה שאין לה כל בסיס ומבוססת על נתונים שקריים".

גם באיראן בת הברית של קטאר מגנים את ההחלטה וטוענים כי "אין בה כל תועלת, וכי היא תזיק יותר משתועיל".

יצוין, כי במקביל להודעת המדינות על ניתוק היחסים, הרי שחברת התעופה הלאומית של בחריין הודיעה, שהחל ממחר לא יהיו עוד טיסות לקטאר, וכן נאסר על קטאר להיכנס למים הטריטוריאליים של בחריין. בנוסף, הודיעו כלל המדינות, על סגירת המרחב האווירי לטיסות קטאריות.

משמעות הדבר, כי לחברת התעופה הבינלאומית של קטאר ייקח לפחות 4 שעות נוספות להגיע ללונדון, וזאת בעקבות סגירת המרחבים האוויריים מסביבה. מדובר על טיסה של 11 שעות במקום 7, כאשר במקביל צפויים כמובן עיקובים גם ליעדים נוספים ברחבי העולם.

בתוך כך, גם תימן הודיעה הבוקר על ניתוק הקשרים עם קטאר. ניתוק הקשרים כולל גם את הוצאת קטאר מהקואליציה האנטי-חות'ית הלוחמת בטרוריסטים במדינה.

כזכור, בהודעה שפרסמה סעודיה נאמר כי "על אזרחי קטאר לעזוב את שטחי המדינה בתוך 14 יום".

במקביל מבהיר הממשל הסעודי את מניעיו למהלך, "סעודיה קיבלה את החלטה המכרעת כתוצאה מהפרות החמורות שביצעו השלטונות בדוחא, בגלוי ובחשאי במהלך השנים האחרונות, כדי לפלג את השורות בסעודיה, להסית ולהתמרד נגד המדינה ולפגוע בריבונותה".

הממשל הסעודי מאשמים את קטאר במימון ארגוני טרור מאז 1996 מתוך מניע שמטרתו לגרום לפילוג את העם המוסלמי ברחבי העולם".

במקביל, בהבהרה שהוציאו השלטונות במצרים נאמר, כי ההחלטה לנתק את הקשרים עם קטאר נובעת מהתעקשות השלטון הקטארי לנקוט גישה עוינת ביחס למצרים, ובצל ניסיונות מצרים להניא את קטאר מתמיכתה בטרור, ניסיונות שעלו בתוהו.

בהודעה מאשימה מצרים, כי קטאר מעניקה מקלט מדיני לטרוריסטים המבוקשים בשטחה, כמו גם תמיכה כלכלית בדאע"ש ותמיכתה בפעולות המבוצעות על אדמתה בחצי האי סיני.

בהודעת איחוד האמירויות ובחריין הואשמה קטאר בתמיכתה העקבית בטרור המוסלמי, ולנוכח אי העמידה של קטאר ב'הסכם ריאד', שהחזיר את שגרירי סעודיה, בחריין והאמירויות לקטאר והסכם ההמשך שלו שנחתם ב-2014.

בחריין הציבה אולטימטום לנציגות הדיפלומטית הקטארית לעזוב תוך 48 שעות.

טלטלה אזורית: מצרים, סעודיה ובחריין הודיעו על ניתוק הקשרים עם קטאר