הקרע בעולם הערבי: סעודיה, שהובילה את המהלך הסוני נגד קטאר, במסר חד משמעי: נרמול היחסים - לא לפני הפסקת התמיכה בחמאס והאחים המוסלמים. מוקדם יותר גיבה טראמפ את החרם: "יתכן וזהו תחילת סוף עידן הטרור"

הנתק בין הציר הסוני לקטאר: ב'רויטרס' מדווחים הערב (שלישי) כי הסעודים, שיזמו והניעו את המהלך נגד קטאר, העבירו מסר חד משמעי לפיו נרמול היחסים חייב לעבור דרך הפסקה מוחלטת של התמיכה שהם מעניקים לארגונים דוגמת האחים המוסלמים וחמאס.

הרקע להעברת המסר: איתותי הפיוס מכיוונה של קטאר. "אנחנו פתוחים לקיום דיאלוג במטרה לפתור את המשבר עם שכנותינו", אמר אחה"צ סגן שר החוץ הקטארי.

הסעודים, כאמור, דורשים שכל מהלך כזה יתחיל רק לאחר הפסקת התמיכה בארגון הטרור העזתי ופטרונו המצרי.

יצוין כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום כי מנהיגים במזרח התיכון אמרו לו במהלך ביקורו באזור כי קטאר מממנת אידיאולוגיה קיצונית, זאת בעקבות המשבר החריף במפרץ בין הנסיכות לשכנותיה ולמדינות ערביות אחרות, בראשן ערב הסעודית. "אמרתי להם שאי אפשר יותר להמשיך ולממן קיצונים, והם הצביעו על קטאר", כתב טראמפ.

הוא הוסיף: "כל כך טוב לראות שהביקור בערב הסעודית כבר משתלם. הם אמרו שהם יינקטו עמדה קשה נגד מימון קיצונים, וכולם התייחסו לקטאר. ייתכן שזו תחילת סוף עידן הטרור".

//www.jdn.co.il/news/world_news/845104

כזכור, מיד עם הפרסומים על הקרע בין המדינות הסוניות בראשות מצרים וסעודיה לקאטר הרחבנו עלך כך שלא מדובר בעוד התרחשות איזוטרית במזרח התיכון המבעבע, אלא מהלך בעל השפעות דרמטיות – מיידיות וארוכות טווח, ישירות ועקיפות – על האזור כולו, לרבות ישראל.

למעשה, החל מאמש מוצאת עצמה הנסיכות הקטנה שבצפון מזרח חצי האי ערב במצור כלכלי ותחבורתי חסר תקדים. "זהו מהלך דרמטי המשנה עולמות. קטאר היא כמו העיר גבעתיים, תארו לכם שתושבי גבעתיים לא יוכלו לצאת לרמת גן ותל אביב. זה דרמטי מבחינתם מבחינה כלכלית", הסביר אלי אבידר, לשעבר ראש הנציבות הישראלית בקטאר.

בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' הוסיף אבידר: "800 אלף איש יעזבו את קטאר תוך זמן קצר, זו רעידת אדמה. הדבר החשוב ביותר להבין הוא שעומד מנהיג צעיר שנולד למלכות, ערף את כל האנשים שהיו סביב אביו. אין עמוד שדרה שיודע להתמודד עם משבר ברמה כזאת. הוא כרגע בהיסטריה טוטאלית, ינסה בכל מחיר לפעול לצעדים בוני אמון, יפעיל את החברות האמריקאיות המושקעות בקטאר בכדי שיפעילו לחץ על הבית הלבן. הוא יעשה כל מהלך להשתמש בכסף כדי לייצר ביטחון למדינה".

אבידר העריך כי קיים סיכוי טוב שקטאר תחליט להפסיק לתמוך בחמאס – זאת כדי לרצות את הציר הסוני. לדבריו, חמאס לא יוכל לקיים את רצועת עזה ללא המימון מקטאר ובטח לא יוכל לממן את מכונת המלחמה שלו. "זהו דבר שמרעיד עולמות", כלשונו.

האם זה מה שיקרה בסוף? ימים יגידו.

בוידאו: חמאס יורה אש לעבר מפגינים ברצועת עזה לפני כחצי שנה. האם הארגון בדרך למכה כלכלית אנושה?