הממשלה תאלץ את ראש העיר וורשה להשיב את ביתה ליהודים

הממשלה בפולין הקימה ועדה מיוחדת אשר תנסה להשיב ליהודים קרקעות שנלקחו מהם במהלך מלחמת העולם השנייה. בכוחה של הוועדה להפוך החלטות שנקבעו בבתי משפט, אך ראש העיר מתנגדת בתוקף מכיוון שביתה יעמוד בחלק מהדיונים ומסתמן כי תאלץ להשיבו ליהודים

ראש העיר ורשה וגורמי הממשלה מתעמתים בקרב על קרקעות שהופקעו מבעליהן היהודים בזמן מלחמת העולם השנייה ואחריה.

לנוכח זעם הולך וגובר בנוגע לחלקות אדמה ומבנים שנלקחו שלא באופן ראוי, הוקמה ועדה ממשלתית מיוחדת שתבחן באופן יסודי למי שייכות עשרות פיסות קרקע ומבנים בעיר הבירה שנתונים בשאלה.

במהלך שנות ה-90 אפשרה 'לכאורה' הממשלה הפולנית את החזרת הקרקעות, אך במקרים רבים נשללו זכויותיהם של יורשי האדמות תוך רמאות ובדרכים ערמומיות.
הוועדה, שבראשה עומד סגן שר המשפטים פטריק ג'אקי, צפויה לערוך שימועים ולקבל עדויות על עשרות מקרים. בכוחה להחליט אילו מהלכים נעשו באופן לא ראוי – ולהפוך את ההחלטה בבית המשפט, לטובת יורשי האדמות.

השימוע הראשון ייערך בסוף החודש, ובו ידונו על שתי חלקות בעיר שעליהן נבנה בניין לאחר מלחמת העולם השנייה. בעבר, כחלק מהפקעת הקרקע מבעליה, פונה מהשטח גם בית ספר תיכון. באחרונה, קרוב משפחה של הבעלים היהודים תבע את זכויותיו לקרקע.

לעומת זאת ראש העיר גרונקייביץ'-ואלץ מסרבת להגיע לשימוע ואף סוברת כי אין לוועדה הכוח לקבל החלטות על הקרקעות.

"זה רק מראה שהיא מאוד מפחדת לעמוד מול הוועדה ולענות על שאלות שאני מאמין יכולות להיות קשות עבורה", אמר יו"ר הוועדה.

בין הבתים שעליהם דנה הוועדה – גם בית שהוחזר למשפחתה של גרונקייביץ'-ואלץ. בכירים נוספים בעירייה נעצרו בחשד לסיוע למהלכים הלא-חוקיים, ויזומנו גם הם להעיד.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *