שורה של התפתחויות והתרחשויות בימים האחרונים בסוריה מעמידות את הזירה על סף פיצוץ: אוסטרליה השעתה את פעילותה בעקבות איומי הקרמלין, בכירים בצבא ארה"ב מחריפים את הטון לנוכח אזהרות רוסיה וחיה"א האמריקני הפיל מל"ט רוסי

מתיחות צבאית גוברת בין ארצות הברית לסוריה בשל מספר התרחשויות בזירה הסורית בימים האחרונים: לכאורה מדובר בשורה של אירועים שאינם קשורים בהכרח אחד בשני, אך הסמיכות שלהם מלמד על זירה מבעבעת מתמיד.

אמש, מספר ימים לאחר המתקפה הארטילרית של איראן בסוריה, ולאחר הפלת המטוס הסורי ע"י כוחות אמריקנים, הודיעה רוסיה כי "מעתה והלאה מערכות ההגנה האווירית שלה יחשיבו כמטרה כל מטוס של הקואליציה שיטוס ממערב לנהר הפרת". המשעות: רוסיה בעצם מאיימת כי כל מטוס – אפילו אמריקני – שיפעל באזור, לא משנה באלו נסיבות, יהיה נתון בסכנת הפלה.

ארצות הברית מצידה מסרבת להתרגש לפי שעה מהאיומים ומבהירה: נמשיך לפעול באזור לפי הצרכים והאינטרסים שלנו. יתרה מכך: בכירים בצבא ארה"ב מסרו לתקשורת האמריקנית כי בפנטגון שוקלים את הגברת המעורבות בסוריה ובסביבותיה "בשל האירועים האחרונים".

יצוין כי מי שכן נרתעה מהאיום הרוסי המפורש היא אוסטרליה שהודיעה שהיא משעה את הפעילות האווירית שלה באזור.

אם לא די בכל זה, היום הפילו כוחות אמריקנים מל"ט איראני שפעל בגבול סוריה. 'הקואליציה הבינלאומית' הודיעה כי המל"ט הופל לאחר שהתקרב "בצורה עויינת" לבסיס צבאי.

מומחים מסבירים כי יכול להיות שהרצף המתואר הוא מקרי, אך אי אפשר להתעלם מכך שכל אירוע בפני עצמו מלמד כי העצבים של כל הגורמים המעורבים – רופפים. "מספיקה התנגשות נקודתית אחת כדי לגרור את המעצמות ויתר המדינות באזור לסחרחורת צבאית", אמר מומחה למזה"ת בראיון ל'ניו יורק טימס'.

בוידאו: המתקפה הארטילרית של איראן בסוריה בתחילת השבוע

//www.jdn.co.il/video/850607