המסגד, בו הכריז אבו באכר אל-בגדאדי על הקמת הח'ליפות, פוצץ אתמול. צבא עיראק מאשים את דאעש בהריסת המבנה רגע לפני שהוא נכבש, אבל הארגון האשים דווקא את מטוסי הקואליציה בפיצוץ מהאוויר. התיעוד מוכיח: מדובר במטעני נפץ ולא בפגיעה אווירית

ארגון המדינה האסלאמית פוצץ אמש (רביעי) את מסגד א-נורי במוסול שבעירק, המקום שבו הכריז מנהיג הארגון, אבו בכר אל-בגדדי, על הקמת החליפות האסלאמית. בארגון הקיצוני האשימו את הקואליציה בהובלת ארה"ב במעשה, אך זו הכחישה בתוקף. תיעוד של רגעי הפיצוץ אף מצביעים על כך שהמסגד נחרב באמצעות הטמנת חומרי נפץ ולא על ידי פגיעה אווירית. צפו:

על פי הדיווחים, אנשי הארגון האסלאמיסטי פוצצו את המסגד, שבו הכריז בשנת 2014 אבו בכר אל-בגדאדי על הקמת החליפות האסלאמית, לאחר שכוחות הצבא הגיעו למרחק של כ-50 מטרים מהמסגד. ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי אמר כי "ההריסות במוסול מצביעות על כך שדאעש מודה בתבוסה", וגנרל בכיר בצבא ארצות הברית בעיראק ציין כי הריסת המסגד הקדוש והצריח היא "פשע נגד אנשי מוסול וכל עיראק".

בהודעה מטעם דאעש, שפורסמה בסוכנות הידיעות שלו "אעמאק", נטען כי "מטוסים אמריקניים הפציצו" את המסגד, ואת צריח אל-חדבא הצמוד אליו. המסגד המרכזי הוקם בסוף המאה ה-12 ונחשב לאחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים ביותר במוסול, שהפכה בשנים האחרונות למעוז דאעש בעיראק. הקואליציה הבינלאומית המובלת בידי ארצות הברית הכחישה את הטענות, ומסרה כי מטוסיה לא היו באזור המסגד בשעות התקיפה.

על פי הדיווחים אמש, המסגד נפגע באופן קשה, אולם טרם התברר מה היקף הנזק שנגרם למסגד ולצריחו הנוטה המפורסם. כמו כן, טרם נמסר מידע בנוגע לנפגעים בפיצוץ. על פי ההערכות, לוחמי דאעש התבצרו במסגד בימים האחרונים. בשבועות האחרונים השתלטו כוחות הצבא על מרבית השטחים שבשליטתם בעיר, והלחימה כעת מתמקדת בעיר העתיקה. אתמול הכריז צבא עיראק כי הוא כיתר את העיר העתיקה, יומיים לאחר שנכנסו כוחות הצבא לאזור, לראשונה מאז תחילת המבצע לשחרור העיר מידי "המדינה האסלאמית".

"זה הפרק האחרון", הבהיר גנרל עבד אל-ראני אל-אסדי, מפקד יחידות העלית למלחמה בטרור, כשהודיע על פתיחת המבצע, בגיבוי הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית, בתחילת השבוע. זאת, בחודשה התשיעי של המערכה במוסול – המעוז האחרון של דאעש בעיראק.

מסגד א-נורי הוא מקום היסטורי שסימל את השתלטות הארגון על העיר הגדולה בעירק . החליפות האסלאמית הוכרזה במקום בשנת 2014 על ידי המנהיג אל-בגדדי ומאז הוא הפך לסמל להתעצמותו. בחודשים האחרונים שוחררה מרבית העיר מוסול מידי דאע"ש על ידי כוחות צבא עירק ומיליציות נוספות.

//www.jdn.co.il/news/world_news/851755