רוסיה במסר לארצות הברית: "אל תנקטו פעולות חד-צדדיות בסוריה"

המתיחות בסוריה: לאחר שאמש הזהיר הבית הלבן מפני מתקפה כימית נוספת אותה מתכנן אסד לבצע בסוריה, מגיבה רוסיה לדברים ומפצירה בארה"ב שלא לנקוט בפעולה צבאית סביב הענין. "ההצהרות של הבית הלבן מרחיקות את הסיכוי להסדר"

המתיחות של המעצמות סביב הלחימה בסוריה: רוסיה מגיבה להודעת הבית הלבן על מתקפה כימית קרובה של אסד במדינה, ומפצירה בארה"ב שלא לנקוט פעולה צבאית חד צדדית.

סגן שר החוץ הרוסי דחה את ההערכות האמריקניות והזהיר: "הדיבורים הללו מרחיקים את האפשרות לסיים את הלחימה.

כזכור, הבית הלבן מסר אמש כי נשיא סוריה בשאר אסד נערך לבצע מתקפה כימית נוספת. בהודעה שפורסמה נכתב כי הבית הלבן הזהיר מפני "המחיר הכבד שישלם" אם יוציא לפועל מתקפה כזו.

מאחורי ה"זליגות" לרמת הגולן: מלחמת כל בכל בדרום סוריה

בהצהרה שפרסם דובר הבית הלבן, ציין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי מניתוח של חומרים מודיעניים שהגיעו מסוריה עולה כי ההכנות של צבא אסד דומות לאלו שנעשו לפני המתקפה הכימית באפריל האחרון בה נהרגו עשרות סורים, בהם גם ילדים רבים. "כפי שכבר אמרנו בעבר, ארה"ב פועלת בסוריה כדי לחסל את דאע"ש", נכתב בהצהרה. "עם זאת, במידה שאסד יבצע רצח המוני נוסף באמצעות נשק כימי, הוא וצבאו צפויים לשלם מחיר כבד".

"אנחנו נותנים להצהרה לדבר בעד עצמה", אמר דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן מארק ריימונדי. גם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הבהירה כי ארצה לוקחת ברצינות את האיום הכימי ולא תשב בחיבוק ידיים אם אכן ייעשה שימוש נוסף בנשק כימי על אדמת סוריה. "אסד יהיה אשם בכל מתקפה נוספת על העם הסורי, אבל גם רוסיה ואירן יהיו אשמות בתמיכה שהן מעניקות לאסד להרוג את בני עמו", אמרה היילי.

לפי המודיעין שנאסף בארצות הברית, קציני המודיעין זיהו בתקופה האחרונה כמה אתרים שבהם אחסן משטר אסד נשק כימי שיוצר ככל הנראה לאחרונה. הנשק הוחבא באתרים שנמצאו כדי להתחמק מפקחי האו"ם במדינה, הבהיר גורם המעורה בפרטי הדוח המודיעיני.

לפי גורם רשמי, אזהרת הבית הלבן לאסד מבוססת על מידע חדש שזיהה "פעילות לא רגילה" באתרים החשודים באחסון נשק כימי. פעילויות אלה, כך עולה מהמידע המודיעיני, עשויות להעיד על הכנות למתקפה כימית. למרות שהמידע לא נחשב בלעדי לארצות הברית, ממשל טראמפ החליט לפרסם את ההצהרה במהירות לציבור על מנת להזהיר את דמשק לגבי השלכותיה של תקיפה כימית נוספת.

כזכור, בחודש אפריל האחרון ביצע צבא סוריה מתקפה כימית על בני עמו באידליב, במהלכה נהרגו עשרות בני אדם, בהם גם ילדים. לפי אותם דיווחים, מספר בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו כשמטוסים של צבא סוריה השליכו חביות של גז כלורין על מעוזים של המורדים ליד העיר חאמה.

בתגובה, הורה טראמפ להגיב בתקיפה. עשרות טילי שיוט מדגם "טומהוק" פגעו בבסיס האווירי, השני בהיקף פעילותו בסוריה, וכתוצאה מכך גם נהרגו לפחות שישה חיילים סורים. מדובר בפעולה האמריקנית שנחשבת לתקיפה והקשוחה ביותר במהלך כל שש שנות מלחמת האזרחים בסוריה. דמשק עצמה הכחישה שהוציאה לפועל את המתקפה, ואסד עצמו אמר בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מדובר ב"100% של זיוף" וכי היא נועדה להצדיק את התקיפה האמריקנית בשטחי סוריה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן