דוח מיוחד של הפנטגון קובע כי מוסקבה בטוחה שארה"ב חותרת תחת השלטון הרוסי ואף יצרה באופן מלאכותי את המשבר באוקראינה במהלכו הודח הנשיא הפרו-רוסי. הדוח קובע כי החשדנות הרוסית מזינה את המתח המתגבר בין המעצמות

רוסיה משוכנעת שארצות הברית מתכננת להחליף את השלטון ברוסיה, פחד שמזין את המתח הגואה והתחרות הצבאית בין המדינות – כך עולה מדוח מודיעין של הפנטגון שפורסם הלילה (חמישי) בסוכנות הידיעות אי-פי.

על פי הדוח, ברוסיה הולך ומתגבר החשש מפני כוונות הארצות הברית. "חוסר האמון של מוסקבה במאמציה של ארצות הברית לקדם דמוקרטיה ברחבי העולם מעמיק, והיא רואה אותם כקמפיין לכפיית סולם ערכים גלובלי אחיד", נכתב בדוח.

עוד נכתב כי, "בקרמלין משוכנעים שארצות הברית מניחה את היסודות להחלפת השלטון ברוסיה, אמונה שמחוזקת בידי הפעילות האחרונה באוקראינה", בהתייחסות לטענותיו של הנשיא ולדימיר פוטין כי הממשל האמריקני הוא זה שתדלק את ההתקוממות נגד נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ', שנחשב לתומך רוסיה. לאחר הדחתו של ינוקוביץ' ב-2014, סיפחה רוסיה את חצי האי קרים והחלה את תמיכתה במורדים הפרו-רוסים במזרח המדינה.

"מוסקבה חוששת שניסיונותיה של ארצות הברית להכתיב סט של נורמות בינלאומיות מאיימים על הקרמלין, ולמעשה מאפשרים מעורבות בינלאומיות בפעילות החוץ של רוסיה", נכתב בדוח, ששמו "כוחה הצבאי של רוסיה". סוכנות הידיעות השיגה עותק של המסמך, שעתיד להתפרסם בגרסתו המלאה הבלתי מסווגת בימים הקרובים.

הדוח הנדיר הוא ההערכה המודיעינית הראשונה שמפורסמת מידי הפנטגון זה יותר משני עשורים. בימי המלחמה הקרה, פרסם הפנטגון סדרה של מחקרים על "הכוח הצבאי הסובייטי", שהגדירו את קווי המתאר של המעצמה היריבה. הדוחות הללו הסתיימו ב-1991, עם נפילתה של ברית המועצות.

הדוח הנוכחי, שמכיל 116 עמודים, מתייחס לעתיד היחסים הצבאיים בין המדינות ונכתב הרבה לפני בחירתו של הנשיא המכהן דונלד טראמפ, ומציג את עמדת הפנטגון על הביטחון העולמי. רוסיה נמצאת כעת במרכז דיוני הביטחון בקונגרס, שמתאפיינים במחלוקות פוליטיות מהותיות על היחס לפוטין ולהתעצמות צבאו. עם זאת, מדובר המודיעין הצבאי האמריקני ג'ים קודלה נמסר כי הדוח לא קשור לאירועים או התפתחויות מסוימות, ולא התבקש על ידי הקונגרס.

הדוח כאמור מתאר בפירוט את יכולותיו של הצבא הרוסי. "צבא רוסיה נמצא בתקופה של צמיחה – קטן יותר, נייד יותר ומתקדם במהרה להדבקת הפער ולביצוע את כל מגוון היכולות המלא של שדה הקרב המודרני", נכתב בדוח. כך למשל, מודגמת בדוח מעורבותה הצבאית של מוסקבה בסוריה. "המעורבות שינתה לחלוטין את אופי העימות, חיזקה את משטר אסד והבטיחה ששום פתרון לא יהיה אפשרי ללא הסכמתה של רוסיה".

וינסנט סטיוארט, העומד בראש הסוכנות, כתב בפתח הדוח כי בעשור האחרון רוסיה צפויה להתעצם באופן מהותי. עם זאת, ציין סטיוארט כי המודיעין האמריקני לא צופה בתקופה הקרובה מאבק אידאולוגי בין שתי המעצמות שיתפתח לכדי מלחמה קרה אך לדבריו, רוסיה "תשתמש בצבאה כדי לקדם יציבות בתנאים שלה".

סוכנות המודיעין ציינה לרעה את תקופת נשיאותו של ברק אובמה, במהלכה "התאפסו" היחסים עם רוסיה ומאז הדרדרו עד לכדי שיאו של המשבר שהגיע עם ההאשמות בדבר המעורבות הרוסית לכאורה בבחירות לנשיאות ארה"ב שמטרתן לסייע לדונלד טראמפ להיבחר לבית הלבן על חשבונה של יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון. מעבר להאשמות על כך שוושינגטון יצרה באופן מלאכותי את המשבר באוקראינה, במהלך כהונתו של אובמה ארה"ב ורוסיה החלו את מעורבותן בסוריה תוך שהן תומכות בצדדים מנוגדים.