אחרי נפילת בירת דאע"ש בעיראק ובצל נפילתה המסתמנת של בירתו בסוריה, מתאים עצמו ארגון הטרור לתנאים שנכפו עליו: מתברר כי דווקא המהלומות הטריטוריאליות שספג, טומנות בחובן פוטנציאל הרסני לא פחות לאזור ולעולם • סקירה

ההתפתחויות במזרח התיכון בכלל, ובלחימה בדאע"ש בפרט, מוסיפות להתרחש בקצב מסחרר. בסוף השבוע האחרון איבד דאע"ש את בירתו בעיראק, מוסול כשבמקביל דווח על מפלתו הקרובה באל-אראקה, בירתו בסוריה.

מה המשמעויות של כל זה? מי המנצחים ומי המפסידים מההתרחשויות המתוארות? ומה צופן העתיד לארגון הטרור האכזרי בעולם? בדף הפייסבוק 'ארץ הג'יהאד' (דף חדשותי שמסקר בהרחבה את ההתפתחויות וההתרחשויות במדינה המדממת) הועלתה סקירה מרתקת ותמציתית על המתחולל בגיזרה המדוברת והיא מובאת כאן במלואה:

לפני שנצלול פנימה, שווה להזכר ולהכיר את הפרטים לעומק: "הכוחות הסוריים הדמקורטיים" (SDF) היא קואליציה של ארגונים כורדיים וערביים. מובילת הקואליציה היא המיליציה הכורדית הסורית, ה-YPG. הלוחמים הכורדים, הזוכים לגיבוי אמריקאי, הם הכוח המשמעותי ביותר בקואליציה.

אגב, הרכיב הערבי בקואליציה (ג'יש אל-ט'וואר וליווא ט'וואר אל-ראקה) "נדחף" בלחץ הטורקים שלא רצו בלעדיות כורדית. בנובמבר 2016, הכריזו "הכוחות הסוריים הדמקורטיים" על תחילתה של המערכה על העיר אל-ראקה, מערכה בשם "זעם הפרת". המערכה זכתה לתמיכה של ארה"ב והקואליציה הבינ"ל.

הסוף למדינה האסלאמית? דאעש מציג עסקים כרגיל • צפו

בשבועות הראשונים, הצליחו הכורדים לנקות את מעוז דאעש במחוז, העיר אל-טאבקה, החולשת על סכר הפרת הגדול. לפני מספר שבועות, הצליחו הכורדים להגיע עד לפאתי אל-ראקה והחלו בכיתור העיר, תוך שהם תוקפים ממזרח וממערב בו זמנית. הכורדים ניסו גם לנוע דרומה ולהרחיב את בסיס השליטה שלהם – ובכך הרגיזו את משטר אסד ואת הרוסים.

משטר אסד, שחשש מהתפשטות כורדית דרומה, החל לשלוח את כוחותיו – בין היתר ה-NDF – כדי לבלום את הכורדים. הלוחמים השיעים נעו מדרום והתנגשו חזיתית בכורדים. האירועים הללו הגיעו לשיא, כשמטוס קרב סורי שהפציץ את הכורדים, הופל ע"י מטוס קרב אחר – של הקואליציה הבינ"ל, המעניקה חיפוי אווירי לכורדים.

היום ה-SDF הכריז שניתק את נתיב האספקה האחרון של דאעש לאל-ראקה. אל-ראקה מכותרת ולג'יהאדיסטים של דאעש אין לאן לברוח.
הקרב באל-ראקה מתנהל מהר יותר מהקרב במוסול. המצב הזה מתאפשר בגלל שאל-ראקה קטנה בהרבה ממוסול וגם בגלל תנאי השטח, שכן אל-ראקה פחות צפופה. אבל זה לא אומר שהכורדים לא מקיזים דם. הם מקיזים – והרבה. בימים האחרונים המיליציה הכורדית (YPG) פרסמה את שמותיהם של עשרות מלוחמיה ההרוגים.

דאעש במוסול גמור. באל-ראקה, נראה שזו רק שאלה של זמן. לאן מועדות פניו של הארגון לאחר מכן? סביר להניח שינסו לבסס את "ליבה של המדינה האסלאמית" במקום אחר.
אבל המגמה ברורה. דאעש הולך לביזור. סניפים קטנים ואיכותיים ולא מרכז כוח אחד.
כך יוכל להכות בעוצמה וביעילות באויביו, מבלי החולשות של ניהול "מדינה".

ועוד משהו קטן. כבר נכתב לא פעם, שדאעש זו אדיאולוגיה. שווה להתעכב על כך שוב. את דאעש ניתן לנצח. הארגון כבר איבד ממזמן מיוקרתו "הבלתי מנוצחת". הוא מובס כמעט בכל זירה. אך את האדיאלוגיה הסלפית הג'יהאדיסטית, קשה לנצח באמצעות קלצ'ניקוב והפצצות מהאוויר. האידיאולוגיה הרדיקלית והשנאה למערב שמפיץ פרוייקט "המדינה האסלאמית", הם הסכנות האמיתיות.