המערכה נגד ארגון 'המדינה האסלאמית' הגיע היום לסופו באופן רשמי. "אל-עבאדי הגיע לעיר המוסלמית המשוחררת ובירך את הלוחמים ההרואיים ואת העם העיראקי על הניצחון הגדול" • פעילי דאעש נמלטים לכיוון נהר החידקל, כשכוחות צבא עיראק רודפים אחריהם

דאע"ש ממשיך לנחול הפסדים במזרח התיכון: ראש ממשלת עיראק, חיידר עבאדי, הגיע אחר הצהריים (ראשון) לעיר מוסול, והכריז באופן רשמי: "סיימנו לכבוש אותה מידי המדינה האסלאמית". מוסול כזכור שימשה כבירת הארגון בעיראק, וזו הפעם הראשונה בה מגיע עבאדי לעיר מאז נכבשה בידיו ב-2014.

"מפקד הכוחות החמושים (ראש הממשלה), חיידר עבאדי, הגיע לעיר המשוחררת מוסול, ובירך את הלוחמים על מאבקם ההירואי, ואת העם העיראקי על הניצחון הגדול שלו", כך נכתב בהצהרה רשמית שיצאה ממשרדו של ראש הממשלה. עשרות חיילים החלו לחגוג בין ההריסות שעל גדות נהר החידקל מבלי להמתין להכרזה רשמית על הניצחון. כתב סוכנות הידיעות 'רויטרס' תיאר כי חלקם רקדו לצלילי מוזיקה שהושמעה מתוך משאיות, וירו עם נשקיהם באוויר.

אתמול פרסמו גורמים צבאיים במדינה וגנרל בצבא ארצות הברית כי כוחות הצבא העיראקי קרובים מאוד לשליטה מלאה על העיר מוסול, בירת דאעש, ולהשלמת כיבושה מחדש אחרי שלוש שנים. הלחימה במוסול נמשכה כתשעה חודשים, בהשתתפות כוחות עיראקיים, כורדיים, סוניים, שיעיים והקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בהובלת ארצות הברית.

בתוך כך דווחו עדי ראיה כי פעילי המדינה האסלאמית נצפו כשהם נסים בהמוניהם משדות הקרב של מוסול לעבר נהר החידקל, בניסיון לברוח מאימת הלוחמים העיראקים שמכים בהם לאורך כל הדרך. עוד דווח כי רבים מהם נלכדו על גדות הנהר, עוד בטרם הצליחו לצלוח את הנחל.

כשמונה חודשים נמשכים קרבות השחרור בין הצדדים, אשר גבו את חייהם של אלפי אזרחים תושבי מוסול. עוד כמיליון בני אדם עזבו את בתיהם, והעיר הפכה לעיי חורבות. במהלך תקופת הזמן האחרונה התמקדו הקרבות ברצועה צרה באזור מערב העיר, סמוך לגדת החידקל שבעיר העתיקה.

"מאז לשעות הבוקר נראים ארובות עשן מעל העיר, וגופותיהם המרקיבות של אנשי דאע"ש שוכבות לכל אורך הרחובות", סיפרו תושבים לסוכנות הידיעות "רויטרס", "למרות שחרור העיר, עדיין נשמעים פה ושם צרורות של ירי". מוקדם יותר פורסמו בטלוויזיה המקומית תמונות של דגל עיראק נישא על גדת החידקל.

כיבוש "בירת דאעש בעיראק" הושלם תשעה חודשים לאחר שהחל המבצע שבו פעלו כוחות עיראקיים בגיבוי אמריקני לסילוק דאעש ממוסול ויותר משלוש שנים לאחר שארגון הטרור השתלט על העיר. לפני כשבועיים הכריז ראש ממשלת עיראק כי "הקיץ הקץ על המדינה של דאעש" בעקבות כיבושו של מסגד א-נורי המפורסם בעיר העתיקה במוסול. באותו מסגד הכריז מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי, על הקמת החליפות האיסלאמית. גורלו של אל-בגדדי עדיין אינו ברור לאור הדיווחים כי הוא נהרג בתקיפה אווירית בסוריה בסוף חודש מאי. למרות הדיווחים, וטענות מפי גורמים שונים כי הוא אכן מת, לא התקבל שום דיווח רשמי על כך.