שוב דיווחים על מות מנהיג דאעש; הפעם זה סופי?

המצפה הסורי לזכויות האדם אישר את הדיווח שפורסם קודם לכן בעיראק, ולפיו דאעש הודיע על מותו של מנהיגו • בחודש שעבר אמרה רוסיה כי ייתכן שאל-בגדאדי חוסל בתקיפה אווירית באזור א-רקה. הפנטגון: "אין לנו מידע המאמת זאת"

ארגון "המצפה הסורי לזכויות האדם" אישר בצהריים (יום ג') את המידע ולפיו אבו-בכר אל-בגדדי, מנהיג מצא את מותו. זאת, בעקבות ידיעות קודם לכן של מקור עיראקי במחוז נינווה, שהודיע כי ארגון הטרור דאעש פרסם הודעה ולפיה מנהיג הארגון אבו-בכר אל-בגדדי נהרג.

לדברי המקור, ששוחח עם האתר העיראקי "אלסומריה", בקרוב תצא מטעם דאעש הודעה על שמו של "הח'ליף החדש". ההודעה בדבר מותו של מנהיג דאעש, ציין המקור העיראקי, התפרסמה באזור תל אל-עפר, ממערב למוסול. צוין בה שהוא נהרג, אך לא צורפו פרטים נוספים. "ההודעה פורסמה בעקבות דיווחים שונים על מותו של בגדדי לפני כמה ימים", ציין המקור.

ראמי עבד-אלרחמן, מנהל "המצפה הסורי", אמר לסוכנות הידיעות "אי-אף-פי" כי "מפקדים בכירים בדאעש שנמצאים במחוז דיר א-זור אישרו את מותו של אבו-בכר אל-בגדדי, אמיר דאעש. למדנו על כך היום, אבל איננו יודעים כיצד מת או מתי". מנגד, בפנטגון ציינו בתגובה לפרסום הידיעות כי "אין מידע חדש על הדיווחים העדכניים בדבר מותו של מנהיג דאעש אבו-בכר אל-בגדדי".

בחודש שעבר מסר משרד החוץ של רוסיה כי ייתכן שאל-בגדאדי חוסל בתקיפה אווירית שפגעה בהתכנסות של בכירי הארגון בפאתי העיר א-רקה שבסוריה, אולם ארצות הברית אמרה כי היא אינה יכולה לאמת זאת וגורמים מערביים ועיראקיים הביעו ספקות לגבי הדיווחים, שנפוצו פעמים רבות במהלך השנים האחרונות.

ואולם, הארגון הסורי לזכויות אדם, שמקום מושבו בבריטניה ועוקב אחרי מלחמת האזרחים בסוריה דרך רשת פעילים בשטח, נחשב לאמין בדיווחיו. "קיבלנו מידע מכמה מפקדים, בהם בכיר במיוחד, במזרח מחוז דיר א-זור", אמר ראש הארגון רמי עבד א-רחמן. לדברי א-רחמן, מקורות הארגון הסורי לזכויות אדם במחוז דיר א-זור, שרובו נשלט בידי דאעש, דווחו בידי מקורות בארגון הסוני הקיצוני שאל-בגדאדי נהרג, אך הם לא ציינו מתי זה קרה. גורמיים עיראקיים וכורדיים לא אישרו זאת.

אין זו הפעם הראשונה שבה מפורסמים דיווחים על מותו של בגדדי, מייסד ארגון דאעש הנחשב גם למנהיגו. בעבר נשמעו טענות כי הוא נהרג בנסיבות שונות, אך ההודעה הדרמטית ביותר עד כה הייתה של משרד ההגנה הרוסי, שבחודש שעבר ציינה כי "ייתכן שהרג" את מנהיג דאעש במהלך הפגזות שונות באזור הגבול.

בעקבות הדיווחים על מותו מסרו מקורות סוריים בכירים בריאיון לעיתון "אלשרק אל-אווסט" כי בגדדי לא מחזיק עוד בתפקיד מנהיג הארגון הטרור, ולדבריהם בצמרת דאעש הוחלט להרכיב מועצה המונה 12 בכירים, שמהווים כעת את הנהגתו. הבכירים בארגון המדינה האסלאמית מכונים "המועצה העליונה", והם יהיו אלו שיקבלו את ההחלטות לטובת ארגון דאעש.

אחמד אלרמדאן, עיתונאי מקומי באזור דיר א-זור, אמר לעיתון כי "אבו-בכר אל-בגדדי הוא לא דמות משמעותית מבחינת דאעש, ולא מייצג אותה. במקומו ההנהגה הפועלת בעיראק ובסוריה מורכבת מ-12 בכירים שקובעים את סדר היום של הארגון". הפעם האחרונה שבה נראה אל-בגדאדי הייתה ביוני 2014, אז הכריז ממסגד א-נורי במוסול על הקמת חליפות אסלאמית, וקולו לא נשמע מאז נובמבר, אז פרסם קלטת שבה עודד את לוחמיו במוסול. בחודש שעבר פוצצו אנשי דאעש את המסגד ההיסטורי, ואתמול הכריז ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי על ניצחון ועל נפילת "מדינת הטרור של דאעש".

2 תגובות

הכל שקר הוא חי הם פשוט לא רוצים שינסו לפגוע בה לכן הם פירסמו הודעה שקרית

הכל שקר הוא חי הם פשוט לא רוצים שינסו לפגוע בה לכן הם פירסמו הודעה שקרית

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן