הסוף למשבר במפרץ? ארה"ב וקטאר חתמו על מסמך הבנות

אחרי שמדינות ערב רבות יצאו נגד קטאר, היום הודיעו בארה"ב כי חתמו על מסמך עם קטאר ובו היא מתחייבת להפסיק את מימון הטרור. במדינה הערבית מתעקשים כי אין קשר למשבר במפרץ, ובמקביל התחייב השגריר הקטארי בעזה להמשיך לתמוך בחמאס

ארצות הברית וקטאר חתמו היום (שלישי) על הסכם, לפיו קטאר תלחם בטרור ותפסיק את התמיכה הכלכלית בארגוני טרור. ההבנות עם קטאר גובשו, על פי דיווח שהעביר אחד מעוזריו של מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון, במהלך ביקורו של המזכיר בדוחה, הבירה הקטארית.

על פי הדיווח שהתקבל מעוזרו של טילרסון ר' האמונד, "קטאר וארה"ב חתמו על מסמך הבנות בין שתי המדינות, בו הן מדגישות את המאמצים העתידיים שקטאר עשויה להפעיל כדי לחזק את המאבק שלה בטרור ופעולות הקשורות במימון טרור".

טילרסון הגיע לדוחה בעיצומו של משבר של קטאר מול מצרים, סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות, שהטילו כולן סנקציות על קטאר. מזכיר המדינה החל את ביקורו בכוויית, שהייתה עד היום המתווכת המרכזית בין הצדדים. בפגישה עם האמיר של כווית אמר טילרסון כי "אנו רוצים לדעת כיצד אנו יכולים להתקדם עכשיו – זו המטרה שלי".

טילרסון צפוי לבקר גם בערב הסעודית, שם יעדכן את ההנהגה על ההבנות שהוביל בקטאר. למדינות הסוניות יש 13 דרישות מרכזיות מקטאר, בהן הפסקת היחסים עם טהרן והפסקת המימון של ארגוני טרור, ביניהם גם חמאס. שר החוץ הקטארי, השייח' מוחמד בין עבדולרחמאן אל ת'אני, אמר שהאומה שלו היא הראשונה שחותמת על הסכם שכזה והזמין את המדינות הנוספות באזור לחתום גם כן. לדבריו, אין קשר בין המשבר במפרץ להסכם.

כזכור, בחודש שעבר הודיעו סעודיה, מצרים, בחריין ואיחוד האמירויות על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם קטאר – וטענו שהסיבה היא שקטאר תומכת בארגוני טרור ופוגעת ביציבות האזור. אתמול פורסמו הסכמים בין קטאר למדינות המפרץ, שנחתמו ב-2013 וב-2014. ההסכמים עוסקים בין השאר בהפסקת תמיכה קטארית באחים המוסלמים, ובגורמים שמנסים לפגוע בממשלות האזור.

רשת אל-ערביה הסעודית פרסמה את המסמכים, בניסיון להראות שאמיר קטאר השייח תמים בן חמד אל ת'אני הפר את ההסכמים שקדמו לניתוק היחסים. כמובן שהעיתוי לא היה מקרי: בזמן שטילרסון מבקר באזור ומנסה לגשר בין הצדדים. סעודיה, בחריין, מצרים ואיחוד האמירויות פרסמו הודעה משותפת בתגובה על פרסום ההסכמים. בהודעה נאמר: "זה מראה באופן שלא מותיר מקום לספק שקטאר התחמקה ממילוי המחויבות שלה והפרה לחלוטין את מה שהיא התחייבה אליו".

במקביל לחתימה על ההסכם בין ארה"ב לקטאר אמר מוחמד אל-עמאדי, השגריר הקטארי ברצועת עזה, כי למרות המשבר קטאר תמשיך לתמוך בפרויקטים לפיתוח רצועת עזה שבשליטת חמאס. אל-עמאדי אמר הדברים במעמד החתימה של הסכם לבניית שמונה בנייני מגורים בעזה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן