קרחון במשקל טריליון טון שכפול משטחה של לוקסמבורג התנתק ממדף הקרח לארסן C במערב אנטארקטיקה. מדענים בריטים אומרים כי הקרחון, אחד הגדולים ביותר שנצפה אי-פעם, יגביר את הסכנה לספינות באזור וכי הוא עשוי להתנתק לכמה חלקים

קרחון עצום במשקל של טריליון טונות התנתק מאנטארקטיקה, והוא מגדיל את הסיכון לספינות המשייטות באזור היבשת – כך הודיעו היום (רביעי) מדענים. זהו אחד הקרחונים הגדולים ביותר אי פעם שהתנתקו מהיבשת ברקע שינויי האקלים.

לפי מדענים בריטים, הקרחון, שגודלו 5,800 קמ"ר – פי ארבעה מגודלה של לונדון – התנתק ממדף "לארסן C" בין יום שני להיום. הקרחון היה קרוב להתנתקות במשך כמה חודשים. לאורך חודשי החורף באנטארקטיקה, המדענים עוקבים אחרי ההתקדמות בהמסת הקרחונים דרך לוויינים של סוכנות החלל האירופית.

"זהו אחד הקרחונים הגדולים ביותר אי פעם, וקשה להעריך מה יעלה בגורלו", אמר אדריאן לוקמן, פרופסור באוניברסיטת סוונזי וחוקר מוביל במיזם העוקב אחרי המצב ביבשת הקפואה במשך שנים. "הוא עשוי להישאר גוש אחד, אבל הוא צפוי להתפרק לכמה חלקים. חלק מהקרח עשוי להישאר בשטח במשך עשורים, וחלקים ממנו עשויים לצוף צפונה למים חמים יותר". לדבריו, "זהו שינוי גדול, נצטרך לשרטט מפות מחדש".

קרחונים מתנתקים מאנטארקטיקה כל הזמן, אך בגלל שהקרחון המדובר גדול במיוחד תנועתו בים צריכה להיות תחת מעקב, מכיוון שהוא יכול להוות סכנה לספינות. האזור הוא יעד מבוקש לשיט תענוגות ומגיעות אליו ספינות רבות מדרום אמריקה. ב-2009 יותר מ-150 נוסעים ואנשי צוות פונו אחרי שספינה התנגשה בקרחון והחלה לשקוע.

המדענים טוענים שההתנתקות של קרחונים גדולים מאנטארקטיקה אינה קשורה להתחממות הגלובלית. עם זאת, הקרח הוא חלק מחצי האי האנטארקטי שהתחמם מאוד בעשורים האחרונים. "בחודשים ובשנים שיבואו שטח מדפי הקרח עשוי להצטמצם, או לסבול מהתנתקויות נוספות שבסופו של דבר יובילו לקריסתו", מזהיר לוקמן.