הצי האמריקני החל בניסויים במפרץ הפרסי של מערכת נשק הלייזר הראשונה בעולם שמסוגלת להשמיד מל"טים. עלות ה"סופר-לייזר" שנע במהירות האור היא 40 מיליון דולר וההערכה היא כי עוד שלוש שנים המערכת תהפוך למבצעית. צפו בניסוי

במימיו העוינים לעיתים של המפרץ הפרסי מוצב תותח הלייזר הראשון של הצי האמריקני ולמעשה – הראשון בעולם כולו. צוות של רשת CNN קיבל גישה לספינה של הצי האמריקני מול חופי איראן, שתותח הלייזר הוא חלק מהארסנל הפעיל שלה בפעולות השגרתיות.

הקפטן כריסטופר וולס והצוות שלו, צוות של שלושה אנשים, הם האחראים על תפעול הנשק החדיש הזה. "זה מדויק יותר מקליע", אומר מפקד הספינה וולס. "זה לא נשק נישתי כמו נשקים אחרים, כאלה שמיועדים רק לאוויר או דברים דומים, מערכת הלייזר יעילה נגד כל מטרה".

המערכת (שנקראת LAWS – מערכת נשק לייזר) פועלת במהירות גבוהה יותר מכל נשק אחר, מספרים על הספינה. "היא מהירה כמהירות האור – לשם השוואה, היא מהירה פי 50,000 מטיל בליסטי. היא מעמיסה כמות עצומה של פוטונים על המטרה", מספר קייל האגס, ממפעילי הלייזר. "אנחנו לא מודאגים מהרוח, אנחנו לא מודאגים מהטווח, כלום לא מטריד אותנו, אנחנו יכולים להפיל מטרה במהירות האור".

הצוות הראה לאנשי ה-CNN כיצד עובדת מערכת הלייזר: דאון שוגר, צוות מפעילי הלייזר זיהה, הניח את הכוונות וירה. במהירות – כנף הדאון עלתה באש, וקרן הלייזר צלתה אותה באלפי מעלות. הדאון הופל למי המפרץ. המערכת עולה 40 מיליון דולר, אבל כל שהיא צריכה כדי לפעול הוא זרם חשמלי ושלושה אנשי צוות, לא תחמושת או טילים יקרים. היום המערכת מיועדת לפגוע במטוסים וסירות קטנות, אבל בעתיד, בדור 2 המתפתח כבר עכשיו, מתכוננים לאתגרים מסובכים ורחוקים עוד יותר.