לקראת עדותו הצפויה בפני ועדת המודיעין של הסנאט בנושא המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, הגיש חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ את הצהרתו לסנאט. קושנר כתב בהצהרתו שהוא יצר קשר ארבע פעמים עם גורמים רוסים במהלך קמפיין הנשיאות

שעות ספורות לפני עדותו הצפויה בסנאט, הגיש חתנו של נשיא ארה"ב ג'ארד קושנר את הצהרתו לוועדת המודיעין בנושא המגעים עם רוסיה לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב. בהצהרתו הבהיר קושנר כי לא קיים מגעים נוספים עם אף גורם רוסי, מעבר למגעים שכבר היו ידועים לציבור.

בהצהרתו ציין קושנר כי בפגישות שקיים לא דן בנושאים לא נאותים. "לא שיתפתי פעולה, ואיני יודע על אף גורם אחר בקמפיין ששיתף פעולה עם אף ממשלה זרה", כתב קושנר. "לא היה לי שום קשר לא נאות, לא הסתמכתי על כספים רוסיים למימון עסקיי בסקטור הפרטי".

קושנר טוען בהצהרתו שהוא יצר קשר ארבע פעמים עם גורמים רוסים במהלך קמפיין הנשיאות ותקופת המעבר שבין הבחירות להשבעתו של טראמפ לנשיא ה-45 של ארה"ב. לטענתו, אף אחת מהפגישות עם הגורמים הרוסים לא הייתה לא הולמת. קושנר התייחס בהצהרתו הכתובה לפגישה שקיים עם עורכת הדין הרוסייה נטליה וסלניצקיה ביוני 2016 ואמר שהיא הייתה "בזבוז זמן" ולכן ביקש מעוזרו שיקרא לו כדי לסיים את הפגישה.

כזכור, בנו הבכור של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ג'וניור, חשף החודש מיילים שמראים שהוא הסכים להיפגש עם עורכת הדין במגדל טראמפ בניו יורק לאחר שהובטח לו מידע שיזיק למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. קושנר טוען שהוא עצמו לא ראה את המיילים המדוברים עד שעורכי דינו הציגו אותם לפניו.

קושנר טען שטראמפ ג'וניור הזמין אותו לפגישה עם עורכת הדין הרוסייה. לדבריו, הוא הגיע לפגישה באיחור ושמע את עורכת הדין מדברת על אימוץ ילדים. אז הוא שלח הודעה לעוזרו ש"יחלץ" אותו מהפגישה. "למעשה שלחתי מייל לעוזר שלי מתוך הפגישה לאחר שהייתי שם במשך עשר דקות או יותר וכתבתי לו 'אתה יכול בבקשה לצלצל לטלפון הנייד שלי? זקוק לתירוץ לצאת החוצה מהפגישה'", אמר קושנר.

עוד התייחס קושנר לטענות כי קיים שתי שיחות טלפון בין החודשים אפריל- נובמבר 2016 עם השגריר הרוסי, סרגיי קיסליאק, ואמר כי אינו זוכר שקיים שיחות שכאלו. "בדיקה של רישום השיחות שלי, גם בקו הנייח שלי וגם בקו הנייד שלי, לא חשפו ראיות לשיחות האלו".

"לא ניהלתי קשר לא הולם ואני לא מכיר מישהו בקמפיין שניהל קשר לא הולם עם איזושהי ממשלה זרה. לא היו לי קשרים לא הולמים. לא הסתמכתי על כספים רוסיים כדי לממן את הפעילויות העסקיות שלי במגזר הפרטי", אמר קושנר. יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב האשים את העוזר שלו שלא מילא כמו שצריך את טופס הסיווג הביטחוני שלו לבית הלבן ולא ציין את הפגישות שניהל עם גורמים רוסים.

הצהרתו הכתובה של קושנר משתרעת על פני 11 עמודים. בעוד כמה שעות, כאמור, הוא יתייצב לפני ועדת הסנאט שחוקרת את ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב לטובת טראמפ ונגד המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. החקירה בודקת את החשד לקשרים שניהלו לכאורה אנשי הקמפיין של טראמפ עם הקרמלין או נציגיו. מחר צפוי חתנו היהודי של הנשיא להיפגש עם חברי ועדת המודיעין של הסנאט – גם כן מאחורי דלתיים סגורות.

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח בחודש מאי שקושנר וסרגיי קיסליאק, שגריר רוסיה בוושינגטון, דנו באפשרות להקים ערוץ תקשורת חשאי ומאובטח בין צוות המעבר של טראמפ לבית הלבן לבין הקרמלין, טרם השבעתו של טראמפ לנשיאות. העיתון הסתמך על גורמים אמריקנים רשמיים שסיפרו, על בסיס דו"חות מודיעיניים שאליהם נחשפו, כי קושנר הציע לקיסליאק להשתמש לצורך השיחות בין הצדדים במתקנים דיפלומטיים רוסיים, ככל הנראה כדי להגן עליהן מפני מעקב של סוכנויות המודיעין האמריקניות.

על פי העיתון, השגריר סרגיי קיסליאק דיווח לממונים עליו במוסקבה כי קושנר, שהיה באותה תקופה גם איש סודו של טראמפ, העלה את ההצעה בפגישה שהתקיימה ב-1 או ב-2 בדצמבר במגדל טראמפ. כך עולה משיחות בין גורמים רוסים שיירט המודיעין האמריקני. על פי הגורמים הרשמיים, הפגישה עצמה והשיחות שבהן היו מעורבים אזרחי ארה"ב לא היו במעקב אמריקני. על פי הדיווח, קיסליאק נדהם מההצעה לאפשר לאזרח אמריקני להשתמש בציוד תקשורת רוסי בשגרירות או בקונסוליה הרוסית – הצעה שנושאת בחובה סיכונים ביטחוניים למוסקבה, כמו גם לצוות של טראמפ.

במקביל, שבעה גורמים אמריקנים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שקושנר יצר לפחות שלוש פעמים קשר חשאי עם השגריר הרוסי במהלך קמפיין הבחירות של טראמפ ואחריו. הגורמים אמרו כי לפני הבחירות השיחות החשאיות שניהלו קיסליאק, קושנר – וגם מייקל פלין – התמקדו במאבק בטרור ובשיפור היחסים הכלכליים בין ארה"ב לרוסיה. הקשר החשאי בין קושנר לקיסליאק, לפי הדיווח ברויטרס, כלל שתי שיחות טלפון בין אפריל לנובמבר. עורכת דינו של קושנר, ג'יימי גורליק, אמרה שהוא לא זוכר ששוחח עם השגריר הרוסי באותה תקופה. "קושנר השתתף באלפי שיחות באותה העת", אמרה על הדיווח של רויטרס. "אין לו זיכרון של השיחות האלה כפי שתואר. פנינו (לרויטרס) לגבי התאריכים של אותן שיחות שלכאורה התקיימו כדי שנוכל לבדוק אותן ולהגיב, אך לא קיבלנו מידע כזה".